Bilgi Sistemleri Açisindan Yerel Yönetimlerin Mevcut Durumlari

|

1. Bilgi Sistemleri Açisindan Yerel Yönetimlerin Mevcut Durumlari

Bilgisayar teknolojisinin hizla gelismesinin ardindan, her ortamda oldugu gibi yerel yönetimlerde de süregelen islemler bilgisayar sistemleri araciligi ile yapilmaya baslamistir. Bu sistemler yönetim kademesinin zorlamasi ve destegi ile veya uygulayici kesimin kendi çabalari sonucunda kurulmus ve isletilmistir. Sistemler gelistikçe ve yerel yönetimlerde teknolojiye uygun donanimlar arttikça sistemlerden sorumlu elemanlara ihtiyaç duyulmus ve bu sistemlerden anlayanlar sorumlu olarak sistemin sürekliligini saglamislardir. Iste bu asamada dikkate alinmayan, fakat hayati önemi bulunan sorumlu elamanlarin ve kullanicilarin egitimleri tamamen göz ardi edilmistir. Bunun sonucunda da ortaya çikan durum, her kullanicinin kendi birimine ait islemleri, kendi çabalari ve bilgisi ile çözmesine kadar varmistir. Bazi yerel yönetimler, özellikle maddi boyutlarinin çok önemli bir miktarlara ulasmasindan dolayi, belediye gelirlerini kontrol edebilmek amaci ile Personel, Hesap Isleri, Maas, Emlak vb. servisleri otomasyona almak yoluna gitmislerdir. Baslangiçta servislerde birbirinden bagimsiz olarak islenen veriler daha sonra bazi özel kuruluslarin çabasi ile birlestirme yoluna gidilmis, fakat istenilen sonuca ulasilamamistir.

Bu süreçte yerel yönetimlerde Fen Isleri, Imar vb. teknik bölümlerdeki mevcut kagit ortamlarda bulunan grafik bilgiler de, grafik yazilimlarin ve bunlari çalistirabilen donanimlarin gelismesi ile, belirli yöntemlerle sayisallastirilarak bilgisayar ortamina aktarilmaya çalisilmistir. Tabi ki burada da grafik bilgiler sadece ilgili birimin bilgisayarlarinda mevcut olup, bir sorumlu eleman vasitasi ile uygulamalar yapiliyordu.

Kentlesmenin ve bilgi teknolojilerinin hizla büyüdügü ve gelistigi son zamanlarda, yerel yönetimler, bu büyümelerin takibini ve kontrolünü saglamak amaciyla yatirimlarini ve hizmet çalismalarini da gelistirmek zorunda kalmislardir. Bu hiza ayak uydurabilen yerel yönetimlerin ihtiyaçlari tespiti, planlamasi ve karsilayabilmesi yaninda, ayak uyduramayanlarin da hala eski yöntemlerde devam ve israr ettikleri gözlemlenmektedir. Tabi ki bunun sebepleri arasinda organizasyondaki degisim, yönetimin bilgi sistemlerine bakisi, kullanicilarin egitimleri en ön sirada yer almaktadir.

Günümüzde bilgi teknolojilerinden yararlanan yerel yönetimler, daha önce de bahsedildigi üzere bu teknolojileri birbirinden bagimsiz olarak, sadece otomasyonu saglamak amaci ile kullanmaktadirlar. Çogu kez bir koordinasyondan yoksun olarak tasarlanan ve gerçeklestirilen bu sistemlerin isleyisinde donanim, yazilim ve personel açisindan uyumsuzluklar olusmustur. Bu durum, yöneticilerin bilgi sistemlerinden beklentilerinin karsilanmasinda tereddütler yaratmis ve onlari bu sistemlerden yararlanma yolunda uzaklastirmistir. Bu da kent bilgi sistemlerinin kurulmasi ve gelistirilmesine yönelik çalismalari olumsuz etkilemistir. Hatta birimler arasinda, bilgi sistemleri açisindan, o kadar büyük koordinasyonsuzluklar dogmustur ki, birimlerin bazen kendi bünyesinde kurduklari ve çalistirdiklari bagimsiz sistemler yanlis, eksik ve güncel olmayan bilgilerle donatilmis oldugundan, yanlis ve eksik kararlarin alinmasina sebep olmus, bunun sonucunda da ortaklasa çalisan birimler ayni verileri kendileri üretmeye veya toplamaya baslamislardir. Bunun sonucunda da kent bilgi sistemleri gibi organize bir sistemin güvenle çalismasini saglayacak en önemli ürünler, yani veriler, güvenilirligini yitirmistir.

Hizla büyüyen ve gelisen bilgi teknolojileri, kentleri tehdit eden ve hizla, kontrolsüz olarak büyüyen ve gelisen kentlesmenin takibini ve kontrolünü saglamak, yatirim ve hizmet çalismalarini akilci planlamalarla kaliteli yönetimi saglamak için çok genis ve gelismis imkanlar saglamaktadir. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen yerel yönetimler, bu bilgi teknolojilerini kendi bünyelerinde olusturmaya baslamislardir bile.

Özellikle son zamanlarda ortaya çikan Cografi Bilgi Sistemleri ve Kent Bilgi Sistemleri kavramlari, yerel yönetimlerin de çalismalarini büyük ölçüde etkilemistir.

Previous

Bilgisayar Çağında Kütüphane Hizmetleri Ve Enformasyon Mesleği

Mevlâna Celâlettin-i Rumî

Next

Yorum yapın