IPTV Nedir ve Nasıl Çalışır?

|

IPTV (İnternet Protokolü Televizyon), dijital televizyon hizmetlerinin internet protokolü kullanılarak internet üzerinden iletildiği bir sistemdir. Video kanalları ve programlar, geleneksel kablo veya yayın formatları üzerinden dağıtılmak yerine, geniş bantlı bir bağlantı üzerinden televizyon setlerine iletilir. Video akışları bir dizi internet protokolü paketine şifrelenir ve daha sonra bir set-top box ve servis için bir abonelik ile herkes tarafından alınabilecek kamu internet araçları aracılığıyla gerçekleştirilir.

IPTV genellikle VoIP ve “Triple Play” servisi olarak adlandırılan internet erişimi ile birlikte verilir. Bu yüzden bu servis, müşterilerin TV seyretmesine, interneti taramasına ve VoIP kullanarak uzun mesafeli arama yapmasına olanak veren eksiksiz bir pakettir. Bu servis, genellikle kapalı bir ağ altyapısı kullanan bir servis sağlayıcı tarafından sağlanır.

IPTV Nasıl Çalışır?

IPTV hizmeti, aynı anda yalnızca bir program gönderir. İçerik, servis sağlayıcının ağında kalır ve yalnızca müşterinin seçtiği program kullanıcıya gönderilir. Bir izleyici kanalı değiştirdiğinde, sağlayıcının sunucusundan doğrudan görüntüleyiciye yeni bir akış iletilir. Kablo TV gibi, IPTV set üstü kutu veya diğer müşteri-tesis cihazı gerektirir. IPTV, öncelikle canlı televizyon yayınları için Internet Grup Yönetimi Protokolü (IGMP) ve isteğe bağlı programlar için Gerçek Zamanlı Akış Protokolü (RTSP) ile IP çoklu yayınını kullanır. Diğer yaygın protokoller Gerçek Zamanlı Mesajlaşma Protokolü (RTMP) ve Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) içermektedir.

IPTV Yayın Çeşitleri

IPTV Yayın hizmetleri iki tiptir: Multicast ve Unicast akışı. Aynı zamanda ulusal merkezden yerel birimlere çok noktaya yayın yapan yüzlerce kanal var. Ancak kablo sistemlerinden farklı olarak, DSL hatlarının bant genişliği kablolardan çok daha az olduğu için bir seferde yalnızca birkaç kanal gönderilir. Yerel birim isteği aldığında, önce kullanıcının yeni kanala erişim iznine sahip olup olmadığını kontrol eder ve ardından yönlendiricileri belirli bir kullanıcıyı kanalın dağıtım listesine eklemesi için yönlendirir.

1- Multicast Yayını

Multicast teknolojisi, Video on Demand (VoD) hizmetlerini belirli bir kullanıcı için benzersiz bir akış gerektirdiğinden desteklemez. VoD hizmetlerini desteklemek için yerel birimin belirli bir kullanıcıyı hedefleyen tek noktaya yayın akışını oluşturması gerekir.

2- Unicast Yayını

Tek noktaya yayın akışı, televizyon programları üzerinde bir DVD stili kontrolü sağlar ve kullanıcıların izledikleri programları durdurmalarına, oynatmalarına veya duraklatmalarına olanak tanır.

Previous

Kilitlenen Android Telefonlar Nasıl Açılır?

Badana Lekesi Nasıl Temizlenir?

Next