Rafting

|

RAFTİNG

Ülkemizin sahip olduğu zengin doğal kaynaklardan birisi de akarsularımızdır.Birçok akarsularımızın önemli bir bölümü “ rafting, kano ve nehir kayağı” yapmak için çok elverişlidir.Sekiz kişilik takımların, bir rehber önderliğinde nehirlerin köpüklü sularında botta kalma mücadeleleri şeklinde tanımlanan rafting, oldukça heyecan verici sporlardan birisidir.

Teknik anlamda ise; “su hacmi ve nehir eğiminin yüksek olduğu yerlerde, nehrin botlarla geçilmeye çalışıldığı spor dalına rafting” denilmektedir.Dördüncü Nehir Dünya Şampiyonası Çoruh’un Artvin ayağında yapılması nehrin dünyanın en iyi parkurlarından birisi olmasını sağladı.

Hava koşulları da rafting için çok önemli bir etkendir.Güneşli, rüzgarsız bir hava rafting için idealdir.Bu nedenle en uygun sezon karların eriyip nehir sularının çoğaldığı Nisan-Kasım arasıdır.

Dünyanın birçok yerinde yapılan bu spor için Türkiye en elverişli ülkeler arasında bulunmaktadır.Çünkü Türkiye’de bu spora uygun birçok güçlü nehir bulunuyor.Özellikle Akdeniz kıyılarından denize dökülen nehirler, ülkemizde rafting yapmak isteyenler için ideal bölgeler arasında.

Rafting yapmak için en uygun nehirlerin başında; Çorun Nehri, Dalaman Çayı, Manavgat Çayı, Melen, Fırat ve Köprüçay, Sakarya, Aras, Zap, Göksu, Tarsus geliyor.

Dalaman Çayı da Türkiye’nin favori rafting bölgelerinden biri. Nisan-Ekim ayları bu sporu yapmak için en uygun aylardır.Dalaman Çayı diğerlerine göre daha düzenli bir su rejimine sahiptir.Zorluk derecesi 4’e kadar çıkan Dalaman Çayı, birbirinden bağımsız iki parkur sunuyor.

Çoruh’un Yusufeli-İspir arasındaki etap tam 185 km.dir.Nehir harika parkurların yanısıra bozulmamış doğası ve 335 km sonunda Karadeniz’e akan Mescit Dağları’ndaki kaynakları ile de meşhurdur.Burada zorluk derecesi 5’e kadar çıkabiliyor.Mayıs-Ağustos aylarının ideal dönemi olduğu Çoruh Nehri, Bayburt-Yusufeli-Otlu bölgesinde uluslar arası yarışmalara da ev sahipliği yapıyor.Dünyada rafting için uygun olan ilk on nehir arasına girmektedir.

Köprülü Kanyonu jeolojik oluşumlar, doğası ve 36.614 hektarlık alanı kaplayan antik Selge kalıntıları açısından görülmeye değerdir.Köprülü Kanyon etabında aynı zamanda Akdeniz’e has servilerin oluşturduğu manzara ayrı bir güzelliktir.Tüm yıl boyunca debisi raftinge imkan sağlayan ancak özellikle Eylül-Ekim aylarında iyice canlanan Antalya’daki Köprüçay, 1-2 ve 2-3 zorluk sevilerinin olduğu iki parkura sahip.

Bolu’da bulunan Büyük Melen Nehri ise Aralık-Mayıs aylarında büyük ilgi görüyor.Özellikle Akyazı-Hendek arasında bulunan parkur 2-3 derece zorluktadır ve tercih edilen bir parkurdur. Ayrıca Göksu Deresi’ndeki Hadim-Silifke parkuru, Alanya’daki Dim ve Alara Çayları, Fırat Karasu, Seyhan’daki Göksu ve Zamantı kolları Türkiye’nin diğer raft adresleridir.

Yurtdışında için ideal nehirler arasında Güney Amerika’da bulunan Futalehu Nehri sayılabilir.Zor nehirlerden kabul edilen Futalehu, ortalama 5 zorluk derecesinde iken, zaman zaman bu derece 6’ya kadar çıkabiliyor.Ayrıca Nepal’deki Sun Kosi Nehri de özellikle Eylül-Ekim aylarında, Muson yağmurlarının ardından adrenali yüksek tutacak nitelikte heyecanlı bir yer.

RAFTİNG TERİMLERİ:

BODY RAFTİNG : Nehre düşüldüğünde sırt üstü uzanıp, ayaklar önde baş arkada olacak şekilde suda ilerleme şekli.

DRYSUİT : Kuzey ülkelerinde zorlu ve soğuk şartlarda yapılan rafting aktiviteleri sırasında giyilen su ve rüzgar geçirmez giysiler.Özellikle suya düşülmesi halinde bile su geçirmemeleri sayesinde katılımcıların hipotermi dediğimiz aşırı ısı kaybından ölmelerini önlerler.

BOOTEİ : Ayaklara giyilen neopren malzemeden yapılmış, koruyucu özelliği olan bir çeşit ayakkabı.Soğuk suda ıslansalar da sıcak tutma özelliği vardır.

WETSUİT : Dalgıç elbisesi gibi ancak sadece bahçıvan pantolonu şeklindeki rafting kıyafeti.Islandığı zaman bile vücudu sıcak tuttuğu için son derece kullanışlı.

WHİTE WATER RAFTİNG : Nehirlerde şişme botlarla yapılan spor.

RAFT :Rafting için üretilen, gerekli standartları sağlayan şişme bot.

RAFTİNG İÇİN GEREKEN MALZEMELER:

Rafting için nehrin büyüklüğüne göre; 1’den 6’ya kadar derecelendirilen yani en kolaydan neredeyse imkansıza kadar bir sınıflandırılması var.Rafting için gerekli malzemeler ise ilk etapta bir bot, kürek ve bir pompa.Mevsime, yağışa ve nehirdeki rapidlere göre bu sınıflandırma değişiyor.Kıyafetler genel olarak suyu tutan, neoprenden yapılmış giysiler, can yeleği ve kasktan oluşuyor.Bunların dışında iki kişilik çadırlar, mutfak ve yemek malzemeleri, rüzgar ceketi, botlar, uyku tulumu, mat (kampta yatak yerine kullanılan yaklaşık 10mm. Kalınlığındaki izolasyon malzemesi) , su matarası, kazak, fener, cep çakısı, mayo, şapka, yün çorao, yürüyüş botu, şahsi tuvalet malzemesi, t-shirtler, güneş kremi, şort, plastik veya eski spor ayakkabısı (raft içinde giyilmek üzere), küçük sırt çantası, uzun kollu ince gömlek, yedek pantolon, yağmurluk, ceket.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR:

İyi bir yüzücü olmak gerekiyor.

Tek başınıza değil de iki ya da üç kişilik gruplarla ve iyi bir rehber eşliğinde raft yapılmalı.Her botta profesyonel bir raft rehberinin bulunması gerekiyor ve onun verdiği komutlarla yol alınır ve bot yönlendirilir.

Yüzmeyi iyi bilseniz bile mutlaka can yeleği giymelisiniz.Nehirle mücadele eden ekibi zorlu bir fiziksel ve zihinsel performans bekliyor.Bunun için ekibin birbirine yardımcı olması gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri suda karşınıza çıkacak engellerdir.Bu engellerin en tehlikeli olanları ağaçlardan kopan parçaların, kütüklerin oluşturduğu tıkanıklıklardır.Bunlardan birini geçerken dikkatli olunması gerekir çarptığınız takdirde dengeniz bozulabilir ve kendinizi bir anda suyun içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca suyun altıda taş ve kayalar olacaktır.Suyun üstünde dalgalanma gibi bir iz bıraktıklarından dolayı kolayca fark edilebilir.

Güvenlik için kask takılmalı.Özellikle dik dalgaların içine girerken bu koruyucu olacaktır.

İlk yardım konusunda bilgili olunmalı.

Bot konusunda bilgili olunmalı.

Uzman kişiler tarafından verilen eğitim dikkatle dinlenmeli.

Previous

Doping Kullanımı

Satranç Oyununun Kuralları

Next

Yorum yapın