Yoga Stresi Nasıl Yok Ediyor?

| ,

Stres birincil sorun olarak dünya genelinde yaygın ve bir çok hastalığı da tetiklerken; hiç bir artısı yok. Ancak insanlar yine de stresten vazgeçmiyor. Ünlü filozoflardan biri olan Osho, mutsuzluğun ve gerilimin onca zararına rağmen, insanlarda alışkanlık yapabileceğini belirtiyor. İnsanlar, mutsuz olmaktan mutlu olabiliyor diyor. Uzun süre gerilim altında kalan insanlarda özellikle tedavi olmak isteksizliği bu nedenledir. Gelişmiş ülkelerde, stres nedeni ile hastaneye başvuran insanlar, %80 oranında. Bu da bir gelişme olduğunun kanıtı. Doktorlar gözle görülebilen hastalıklar için elle tutulur nesnel ilaçlar veriyorlar. Ancak yoga yapmanızı tıbbi doktorlar tavsiye etmeyebilirler. Yoga tıp tarihinden de daha eski bir geleneksel metottur ve direkt olarak hem fiziksel hem de ruhsal sağlık ve dinginlik için yapılır. Öncelik ruhsal sağlığı idame ettirmek olsa da günümüzde birçok yoga hocası doğudan aldıkları teknikleri insanlara öğreterek sağlık faydalarını ön planda tutuyorlar. Ancak ruhsal bir hastalık olan depresyon, anksiyete ve daha ağır psikolojik rahatsızlıkların temeline indiğimizde, hepsi kişinin ruhsal olarak bölünmesi ile başlıyor. Kişi bir çok denemede arzu ettiği hayatı yakalayamayınca içe kapanıp dünyaya küsebiliyor. Ya da en basitinden, yoğun ve karşılığı az olan bir koşuşturmaca peşinde ömür tüketmesi onu stresli ve yorgun bir insan yapıyor. Gerilime, demir dahi dayanamaz. İnsan çok daha hassas bir varlıktır. Yoga teknikleri ile stresi tamamen yok etmek mümkün.

Stres Nelere Mal Oluyor

Enflamasyon diyabet, kalp rahatsızlığı,  depresyon ve zayıflamış bağışıklık sistemi gibi durumlarla ilişkilendirilmiştir. Bu alanda yapılan birkaç yeni çalışma yoganın stresin zararlı fiziksel etkilerini yavaşlatabileceğini göstermektedir. Kanda vücudun kronik iltihaplanma ve stres düzeyini ölçmek için kullanılabilecek birçok farklı biyomarker türü bulunur. Kortizol, sirkadiyen ritime dayalı olarak gün boyunca değişir ve daha yüksek kortizol seviyesi, yüksek kronik stresin bir göstergesidir. Kortizol, aşırı aktif veya sempatik sinir sistemi sinyali veren, kronik stresli kişilerde gün boyunca daha az değişken hale gelir. Bir diğer biyogösterici beyin türevi nörotrofik faktördür, bu doğal olarak ortaya çıkan ve vücutta nöroplastisiteyi düzenleyen ve beyin gelişimini teşvik eden bir proteindir. Depresyon-anksiyete ve  kaygı veya Alzheimer hastalığı olan kişilerin daha düşük seviyelerde bu proteini barındırdığı görülmektedir.

Yoganın stres üzerindeki etkilerini incelemek

Uzun yıllar yoga yapan insanların, kronik hastalıklarının olmadığı gözleniyor. Temiz ortamlarda inzivaya çekilen bu insanlar, çok az yemek yerler ve tüm zamanlarını “dünya sahnesinde sergilenen oyunu” keyifle izlemekle geçirirler. Yaşlanma sürecini azaltan bu sihirli teknikleri uygulayan bazı deneklerde 12 hafta düzenli yapılan yoganın, hücre yaşlanmasını görülebilir şekilde yavaşlattığı bulgulandı.

Nefes Her şeydir!

Tek bir dakika bile nefessiz kaldığımızda ne olur? Tüm düya gözümüzde kararıverir ve öyle bir noktaya geliriz ki, tek bir nefes için tüm varlığımızı vermeye hazır hale geliriz. Nefes alıp vermek bizi yaşama bağlayan en önemli harekettir. Ancak nefes alış veriş sanatı olarak da bilinen yoga tekniklerinde, nefesin alış verişi bile belli bir düzene sokuluyor. Amaç ise kundalini hayat enerjisini uyandırmak ve 7 kapalı noktayı açmaktır. O noktalar açılınca, kişi birden bire bilge bir insan haline gelir. Bilge bir insanda stres gerilim olmaz. O kimse varoluş ile bir bütün oluşturur. Her ne oluyorsa, onun ruh halini sarsamaz. Evrendeki gizli ve açık yasaların, en iyiyi yaptıklarını bilir ve kaygı duymaz. Bu yüzden yoga stresi yok edecek en güçlü uygulamadır. Yoga birkaç günlük hevesle yapılacaksa hiç yapılmaması daha iyidir. En az 3 yıl boyunca bu tekniklerin kullanılması ( teknikler herkes için farklı olabilir, yüzlerce farklı yoga tekniği vardır) kişide ruhsal olarak çok büyük değişimlere ve dönüşümlere neden olacaktır.

Previous

Yağmurda Yürüyen Mi Yoksa Koşan Mı Daha Fazla Islanır?

Sağlık İçin Glüten’e Dikkat!

Next