Uyku Bozukluklarına Alternatif Tıp Yöntemleri

|

Alternatif tıp bin derde deva. Uyku bozuklukları yaşıyorsanız, üzülmeyin sizin için alternatif tıpta çözüm var.

Tıbbi olmayan her türlü tedavi şekli alternatif ya da tamamlayıcı tedavi adını alır. Alternatif tıp hayattaki her konuyu içine alabilir. Beslenmeden egzersize, akıl sağlığından yaşam şekli değişimlerine her şeyi alternatif tıbbın içine koyabiliriz. Alternatif tıbbın ne olduğunu örneklerle açıklayınca tanıyacaksınız. Akupunktur, yoga, hipnoz, biofeedback, aromaterapi, rahatlama teknikleri, bitkisel tedaviler, masaj ve bunlar gibi birçok yöntem alternatif tıbbın içine girer.

Alternatif tıp yöntemleri çoğu zaman bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu sağlık sorunlarından biri de uyku bozukluğu. Uyku bozukluğu tedavisinde alternatif tıp yöntemlerinden bitkisel tedaviler, rahatlama teknikleri ve meditasyon, akupunktur ve egzersiz kullanılıyor. Bakalım işe yarıyor mu?

Bitkisel tedaviler

Uyku problemlerine iyi gelen birçok bitki var. Yalnız bunların eczaneden satın aldığınız ilaçlar olmadığını hatırlatalım. Yani öneriliyor olması işe yaradığının kanıtlandığı anlamına gelmiyor. Ancak bu bitkisel tedaviler 30 yıldan fazla zamandır insanlar arasında kullanılıyor. Bazısında işe yarıyor bazısında yaramıyor belki ama hiçbir yan etkileri yok.

Melisa otu

Hafif kaygı belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı. Şişkinlik ve gaz gibi sindirim problemlerine de çare. Yani rahat bir uyku çekmenizde etkili.

Çarkıfelek çiçeği

Uyku bozukluklarında kısa süreli de olsa iyileşme sağlar. Kaygı, stres gibi durumları ortadan kaldırarak uyumaya yardımcı olur.

Kediotu

Sinir, kaygı, stres gibi durumlardan kaynaklanan uyku problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı. Şişkinlik ve gaz gibi hazımsızlık problemlerini çözmede de etkili.

Bitkisel tedavilerin yan etkisi olmadığını söylemiştik ancak başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında bazı yan etkilere neden olabilirler. Bu yüzden doktorunuza danışmadan kullanmamanızda fayda var.

Melatonin

Melatonin bitkilerde olduğu kadar hayvanlarda da üretilen ve insanlarda beyin epifiz bezlerinde sentezlenen bir hormon. Melatoninin etkileri karmaşık ve henüz çok iyi anlaşılmış değil. Ancak uyuma ve uyanma düzeninizde önemli bir role sahip olduğu kesin.

Melatonin içeren haplar uykusuzluk problemine karşı kısa süreli rahatlama sağlayabilir. Melatoninin yan etkisi yok ancak uzun vadede etkilerini öğrenmek için kapsamlı bir araştırmaya hala ihtiyaç var.

Akupunktur

Akupunktur geleneksel Çin tıbbı olarak açıklanabilir. Uyku bozuklukları haricinde birçok sağlık sorununa çare olmasıyla ünlü. Çok ince iğnelerin deride belli akupunktur noktalarına yerleştirilmesiyle yapılıyor. Uygulaması böyle, etkisi ise vücudu harekete geçirmek olarak düşünülebilir. Uyku bozukluğu olan kişilerde akupunkturun uyku kalitesini arttırdığı klinik deneylerle ortaya çıkmış durumda. Ancak yine de uyku bozukluğu tedavisinde akupunkturun kullanılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Yani tam olarak ne kadar etkili olduğu muğlak.

Meditasyon ve rahatlama teknikleri

Kasların çok fazla kasılması ve rahatsız edici düşünceler uykunun önündeki engeller. Bu nedenle alternatif tıbbın kasları rahatlatmaya ve zihni temizlemeye yönelmesi çok saçma değil. İnsanların birçoğu bu teknikleri öğrenebilir. Ancak uyku bozukluklarını bu yöntemlerle çözmeleri için yöntemde ustalaşmaları birkaç haftayı bulabilir. Meditasyonun uyku bozukluklarını çözmede etkili olduğunu gösteren kanıtlar son zamanlarda artıyor. Birçok araştırma sonucu düzenli meditasyonun kandaki melatonin seviyesini arttırdığını ve uyumaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak özellikle gençlerin daha derin uyumasına yardımcı. Bazı araştırmalar egzersizin yaşı daha da ilerlemiş kişilerde de uyku bozukluklarını çözmede yardımcı olduğunu gösteriyor. Düzenli yapılan egzersiz uyku kalitesini arttırıyor. Ancak bir şart var: egzersiz uyumadan en az 3 – 4 saat önce yapılmalı. Aksi takdirde uykuyu olumsuz etkileyebiliyor.

Dikkat edilecek noktalar

Unutmayın, alternatif tıp her zaman iyi niyetli değildir. Bitkisel çaylar diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında bazı yan etkilerin görülmesine neden olabilir. Bu yüzden alternatif tıp yöntemlerini denemeden önce bazı noktalara dikkat etmelisiniz:

• Alternatif tıptan önce doktorunuzun tavsiyesini alın. Bu konuda uzman doktorlarımız da size yardıma hazırlar.

• Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, ishal gibi yan etkiler yaşamaya başlarsanız hemen bir doktora görünün.

• Bir bitkiden fazlasını içeren karışımları tercih etmeyin.

• Bitkisel ilaçlar konusunda her duyduğunuza inanmayın. Bilginin bilimsel kaynaklı olduğuna emin olun.

Previous

MPV (Kan Değeri) Nedir?