Sezaryen İle Doğum Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

|

Bazı sebeplerden dolayı normal doğumun mümkün olmadığı ya da anne ve bebeğin risk altında olduğu durumlarda, anne karnının alt tarafının yukarıdan aşağıya doğru keskin bir cisimle kesilerek bebeğin çıkarılması işlemidir. Bu cerrahi bir müdahale olup doktorun gerek gördüğü hallerde ve gebeliğin 34. Haftasından sonra uygulanabilir.

Bu yöntem öncesinde anneye anestezi uygulanarak uyuması sağlanır. Sezaryenle doğum işlemi 30 dk.- 45 dk. arasında değişebilmektedir. Doğum işlemi gerçekleştikten 8 saat sonra annenin ayağa kaldırılması nefes almasını rahatlatmak ve gaz rahatsızlığını gidermek için faydalı olacaktır.

Sezaryen İle Doğum Hangi Durumlarda Yapılır?

Sezaryen ile doğum kararı gebelik döneminde verilebildiği gibi, normal doğum sürecinde oluşabilecek sorunlar esnasında da sezaryen doğuma geçilebilir. Gebelik esnasında randevu tarihi belirlenerek planlı sezaryen ile doğum yapılabilecek durumlar;

  • Plasentanın rahim ağzını tıkadığı durumlarda, bu tamamen ya da kısmen de olabilir. Bu durum ultrason muayenesinde tespit edilebilir.
  • Bebekler anne rahminde gelişme süreçlerinde sürekli pozisyon değiştirebilirler. 36. Haftadan sonra hareket edecekleri alan daralmaya başlar. Bu durumda yer değiştirmesi zorlaşır. Doğum kanalına ilk ayakların gelmesi durumunda sezaryen ile doğum gerekir.
  • Anne adayının çocukluk yıllarında geçirdiği kemik pelvis yapısını bozan hastalıktan dolayı çatı darlığı olabilir. Pelvisin yapısının normal doğuma uygun olmadığı durumlarda sezaryen ile doğum yapılır.
  • Bunlara ek olarak; Bebeğin çok iri olması, anne adayının ıkınmasının sakınca yaratacağı durumlar, bebekteki bazı anomaliler.

Normal Doğum Başladıktan Sonra Sezaryen İle Doğum Yapılabilecek Durumlar;

Birinci doğum evresinin uzaması, fetüsün kalp seslerinde bozulma saptanması, kordon sarkması, aşırı kanama, bebeğin doğum kanalında sıkışması, vakum uygulanması gereken durumlarda vakum işleminin başarısız olması gibi durumlarda sezaryen ile doğum yaptırılabilir.

Previous

Akupunktur Tansiyonu Düşürüyor!

Sürekli Kusan Bebeklere Neler Yapılır?

Next