Akupunktur Tansiyonu Düşürüyor!

|

Günümüzde yüksek tansiyon veya hipertansiyon çoğunlukla stresli bir yaşam tarzı ve sağlıklı beslenmeme sonucu geliştirilen obezite hastalığı kaynaklı olarak ortaya çıkar. Çoğu insanlarda kilo sorunu yoksa bile sigara-alkol kullanımı nedeni ile yüksek tansiyon oluşmaktadır. Yüksek tansiyonlu kişilerde sık görülen semptomlar, nefes darlığı, baş ağrısı, bulantı, huzursuzluk, yorgunluk ve bulanık görme gibi belirtilerdir. Kontrolsüz yüksek kan basıncı, kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği, metabolik sendrom ve görme kaybı gibi bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Bu alanda yapılan son araştırmalar, yüksek tansiyonun düşürülmesi için birtakım tedavi seçeneklerini öneriyor. Hipertansiyon ilaçları uzun vadede bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, bazı alternatif tedavilerden biri seçilebilir. Bazı doğal ilaçlar ve doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek aromaterapi ve rahatlama teknikleri gibi çeşitli terapiler vardır. Akupunktur da etkili alternatif yöntemlerden biridir.

Yüksek Tansiyon ve Akupunktur

Binlerce yıl önce Çin’de doğan bu teknik ya da öğreti, dünya çapında kullanılan en eski tedavi yöntemlerinden biridir. İnsan vücudu üzerinde çeşitli bedensel işlevlerle ilişkili yaklaşık 2.000 akupunktur noktası tespit edilmiş ve her bir nokta bir hastalıkla ilişkilidir. Bu teknikte ince iğneler, belirli stratejik noktalarda deriye çeşitli derinliklere yerleştirilirler. Geleneksel Çin tıbbında etkili bir alternatif tedavi seçeneğidir ve uykusuzluk, baş ağrısı, stres, eklem ağrısı, osteoartrit, şeker hastalığı, migren, astım ve hipertansiyon gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir.

En son bilimsel araştırmaların raporlarına göre, sempatik sinirlerin beta kabul edicisini bloke ederek ve adrenalin-anjiyotensin sistemini uyararak kan basıncını düşürür. Akupunktur elektrikli uyarı ile birlikte yüksek kan basıncını tedavi etmek için de uygulanabilir ve elektro-akupunktur olarak bilinir. Bu işlem sırasında, keskin, ince iğneler, bacaklar, ön kollar ve bileklerdeki tetik noktalarına veya anahtar noktalarına enjekte edilir. Elektro-akupunktur yönteminde, normal akupunktur iğnelerinden düşük frekanslı akımlar geçmektedir. İğneler sürekli olarak küçük düşük frekanslı elektrik darbeleri üreten bir cihaza bağlanır. İki iğne aynı anda uygulanır, böylece elektrik impulsları bir iğneden diğerine geçirilir.

Akupunktur Yararlı mı?

Dünya Sağlık Örgütü akupunkturun terapötik amaçlar için etkili bir tedavi olduğunu bildirmiştir. Geleneksel Çin tıbbına  göre, akupunkturun arkasındaki temel düşünce; hayati enerjiyi gerekli yerlere odaklamak ve bazı özel noktaları uyarmaktır. Bu teknikler uzmanlar tarafından ağrı ve diğer bazı sağlıkla ilgili sorunları gidermek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Akupunkturun en önemli avantajlarından biri, iyi eğitim almış bir uygulayıcı tarafından gerçekleştirilmek şartı ile hiç bir yan etki barındırmamasıdır. Akupunktur, çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar gibi her yaş grubunda yapılabilir. Genellikle zarar vermez ve devam eden diğer tedavilere ve ilaçlara müdahale etmeden yapılır. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar bile akupunktur tedavisinden yararlanabilirler. 2012 yılında yapılan bir araştırmada baş ağrısı, sırt ve boyun ağrısı, omuz ağrısı ve osteoartrit olmak üzere dört kronik ağrı üzerinde akupunkturun etkililiğini bulmak için 17.922 hasta üzerinde önemli bir meta-analiz gerçekleştirildi. Akupunktur kronik ağrının hafifletilmesinde özellikle etkilidir ve 2008 yılında Osteoartrit Araştırma Topluluğu tarafından dizleri etkileyen osteoartrit ağrısı semptomlarının tedavisinde yine akupunktur tedavisi önerilmiştir.

Previous

Stresin Mideye Verdiği Zararlar

Sezaryen İle Doğum Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Next