Stresin Mideye Verdiği Zararlar

|

Midenizdeki bir takım problemlerin strese bağlı olabileceğini bilmek gerekiyor. Mide yanması, mide ekşimesi mide ağrıları birçok vaka da direkt olarak yoğun stresle alakalıdır. Eğer çok stres altındaysanız, büyük bir ihtimalle mide rahatsızlığı çekersiniz.

Stresin Neden Olduğu Rahatsızlıklar:

a) İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu, kendi alanına giren çeşitli hastalıklardan oluşmaktadır Bilim insanları, bir kişinin stres altındayken beynin bazı hormon ve kimyasalları serbest bırakacak şekilde programlandığını ifade ediyorlar bu hormonlar bir kişinin sindirim sistemini de etkiler. Belki belki bağırsakların kasılmalarında bir artış veya azalma ile kendini gösterir. Bağırsak kasılmalarında bir artış olması durumunda, ishal veya kramp sıkıntısı ortaya çıkabilir öte yandan, bağırsakların kasılmalarında  azalma varsa hazımsızlık ve sindirim zorluğu ve  kabızlığa neden olabilir. Bağırsaklardaki motilitede artış veya azalma mide problemine neden olan sindirim sistemini etkiler.

Bir mide ile ilişkili hastalık için makul bir sebep bulunmadığı zaman, bunun sebebinin sinirsel bir faktörden kaynaklı olabileceği varsayılır. Stres kaynaklı mide sorunları yaygındır. Sinirli bir insanın midesi daha fazla asit salgılar, sinirli bağırsak sendromu  stres yüzünden meydana gelir. Bunun sebebi, stres altındayken beyin mideye çok fazla asit salgılaması için komut vermesidir. Karnın dolgunluğu, şişkinlik ve gaz, asit reflüsü, mide bulantısı ve mide yanması gibi mide ile ilgili hastalıkların nedeni sinirli, gergin ve stresli olma halidir.

b) Mide ülseri

Huzursuz bağırsak sendromu ve mide ülseri gibi rahatsızlıklar da yine stres kaynaklı olabilir. Ya da stres, zaten var olan mide hastalıklarını daha da kötüleştirir. Strese bağlı olarak en sık karşılaşılan durumlardan biri mide ülseridir mide ülseri, vücutta hidroklorik asidin aşırı salınması nedeniyle oluşan midenin iltihabıdır. Normal şartlarda vücutta hidroklorik asit  çok az miktarda bulunurken en ufak bir artış bile büyük sorun yaratabilir. Enflamatuar bağırsak hastalığı  direkt olarak stres kaynaklı olabilir. Bunların dışında mide ekşimesi mide yanması reflü de stres kaynaklı olabilir.

 

Strese Bağlı Mide Rahatsızlıklarında Tedavi

Mide problemleri aslında stres kaynaklı ise, en mantıklı şey stresi azaltmak için girişimde bulunmaktır. Stres etkili bir şekilde çeşitli şekillerde yönetilebilir. En yaygın yol, bazı stres verici faaliyetlere katılmamaktır. Stres azaltmanıza yardımcı olacak bazı hobiler yararlı olabilir Bir başka yol ise gevşeme terapisine gitmektir. Sizin huzurunuz için yoga ve meditasyon tekniklerinden size uyan tekniği seçebilirsiniz.

 

Previous

Stres ve Akne İlişkisi

Akupunktur Tansiyonu Düşürüyor!

Next