Hostel Nedir?

|

Hosteller ekonomik konaklama tesisleridir. Genellikle kısıtlı bütçe ile seyahatler yapan gezginler, sırt çantalılar, öğrenciler tarafından kullanılan, ucuz konaklama fırsatı sağlayan küçük otellerdir. Küçük otel olarak nitelendirdiğimiz hostellerde odaların bir kısmında ranza ve yataklar bulunur. Hosteller genellikle yurtdışı seyahatlerinde insanların tercih ettiği yerlerdir. Hostellerde bir nevi otel gibidir. Fakat dilerseniz bir odada on, yirmi, otuz veya daha fazla insanla kalabilirsiniz. Bu insanlar ise tanımadığınız insanlar olabilir. Aynı zamanda isterseniz yalnız başınıza da oda tutma seçeneğine de sahipsiniz. Dünyanın dört bir yanından gelen seyahat aşıkları için hosteller en çok tercih edilen seçeneklerden biridir.

Hostel’de Konaklama:

Paylaşılan ve şahsi odaların dışında hostellerin kendilerine ait açık mutfakları vardır. Bu mutfak hostelde kalan insanlar tarafından kullanıma açıktır. Mutfak bir nevi ortak alandır. Çoğu mutfakta gerekli malzemeler bulunmaktadır. Tabii öyle çeşit çeşit keyfinize göre yemek yapmak isterseniz de marketten alışverişinizi yapıp yemeğinizi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Yemeğinizi hazırlayıp yiyip içtikten sonra ise kullandığınız malzemeleri ortada pis bir şekilde bırakmak kabalıktır.

Bu sebeple çıkardığınız bulaşığı yıkamak zorundasınız. Tuvalet ve banyo konusunda ise bazı hostellerde onlarda ortak alandır. Fakat kendinize özel oda tuttuysanız şahsi tuvaletiniz olabilir. Ama ille özel oda tuttunuz diye özel tuvaletiniz olacak diye bir şey yok özel oda tutmanıza rağmen ortak tuvaleti kullanmanız gerekebilir. Rezervasyon yapacağınız zaman bu bilgiler zaten önünüze çıkacaktır. Genellikle hostel tuvaletlerinde kadın-erkek ayrımı vardır ve tuvaletlerin temizlik durumu da kalan insanlarla ilgilidir. Temizlik durumu kaldığınız ülkeye ve hostelin kalitesine göre değişiklik gösterir. Kısaca, yurtdışı seyahatlerinizde hostelde konaklamak çok daha hesaplı. Kalmak istediğiniz hosteli seçtikten sonra kolay yer bulma adına rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın!

Previous

Metabolik Cerrahi Nedir?

Soğan Soyarken Gözümüz Neden Yaşarır?

Next