Sezen Aksu Kimdir?

| ,

Türk müziğinde minik serçe lakabıyla tanınan Sezen Aksu’nun gerçek adı Fatma Sezen Yıldırım’dır. Sezen Aksu, 13 Temmuz 1954 yılında Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğmuştur. 

Şarkıcı,  söz yazarı,  besteci,  yapımcı,  oyuncu olarak sanatın müzik ve sinema dallarında yer almıştır. Annesi Şehriban Hanım Selanik göçmeni,  babası Sami Yıldırım ise Rizeli bir matematik öğretmeni olan Sezen Aksu, 3 yaşına geldiğinde ailesi ile İzmir’e taşınır. Eğitim hayatına İzmir’e başlar, lise eğitimini İzmir Kız Lisesi’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne başlar. Fakat üniversitenin ikinci yılında okulu bırakır.

Küçükken dansöz olmak istediğini söyleyen Sezen Aksu, daha sonrasında bu durumu “Allah babama acıdı da şarkıcı oldum” diyerek açıklamıştır. 1970 yılında Ajda Pekkan’ın jüride olduğu Altın Ses Yarılmasına katılmış ve altıncı olmuştur. Yarışmanın birincisi ise Nilüfer olmuştur. 1973 yılında üniversiteye başlamış olan Sezen Aksu,  1 yıl sonra 3 şarkıdan oluşan bir kaydı plak şirketine gönderir. Aynı yıl içerisinde Ali Engin Aksu ile evlenip İstanbul’a taşınır. Yani 1974 yılının Sezen Aksu için dönüm noktası olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Müzik sektöründeki ilk eseri, 1975 yılında Sezen Selen adıyla 45lik plak Haydi Şansım olmuştur. Bu plak tan satışı beklentisinin çok altında olmuştur. Sonraki eserlerinde hep Sezen Aksu adını kullanmıştır. Sezen Aksu, beklediği çıkışı üçüncü 45lik planıyla sağlamıştır. Olmaz Olsun/Vurdumduymaz adlı bu plağı uzun süre en çok satan plak olmuştur. Artık bundan sonra Sezen Aksu’nun şöhretin kapısı açılmıştı, 1976 yılında Bebek Belediye Gazinosu’nda sahne almaya başladı. Sonrasında da yeni plaklar çıkarmaya başladı. Çıkardığı şarkıların yanında 1979 yılında sinema sektörüne de giriş yaptı. İlk sinema filmi Bulut Aras’la başrolünü paylaştığı Minik Serçe filmidir. Bu film, Sezen Aksu’nun daha sonrasında müzik piyasasındaki lakabını belirlemiştir.

Sezen Aksu’nun Eurovizyon Macerası

Sezen Aksu, 1983 yılında Eurovizyon şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil etmek istedi, elemelere ise söz ve müziği Ali Kocatepe’ye ait olan Heyamola şarkısı ile katıldı. Türkiye finaline kadar yükseldiği bu şarkı seçilmemiştir fakat 45’lik plak olarak çıkarılan şarkı, yılın plağı ödülünü almaya hak kazandı.

Aynı şekilde 1984 yılında tekrar Eurovizyon seçmelerine aday oldu fakat yine finalde elendi. Halay, 1945 ve Merhaba Ümit adlı şarkılarla finale kalmış ve bir arkadaşının önerisiyle 1945 şarkısını seçmiştir. Fakat bu şarkı finalde elenmesine neden olmuştur.

1985 yılında da tarih tekerrür etti. Sezen Aksu bu kez Eurovizyon’da ülkemizi temsil etmek için Küçük Bir Aşk Masalı şarkısı ile katıldı. Şarkının sözleri Sezen Aksu tarafından yazılmış ve şarkıyı Özdemir Erdoğan ile seslendirdi. Fakat bu şarkıyla da seçilemedi ve bundan sonra da Eurovizyon şarkı yarışmasına katılmayı bir daha denemedi.

Sezen Aksu ve Sen Ağlama

1984 yılında, Sezen Aksu’nun en popüler albümü olan Sen Ağlama piyasaya çıkarıldı. Başlangıçta TRT’nin filtresine takılan albüm, bu filtreden çıktıktan sonra üst sıralarda kalmıştır uzun bir süre. Hatta Sezen Aksu, Hey Dergisi’ne bu albüm için aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.

Bekliyordum ama bu kadarını değil… Ne yalan söyleyeyim, 1 yılı aşkın sürece listelerde kalacağımı sanmıyordum. Tüm müzikseverlere candan, gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Sezen Aksu’nun albümlerine ve şarkılarını bu yazı altında detaylandırmayacağız. Fakat detaylı bilgi için Sezen Aksu şarkıları ve albümlerine linkten ulaşabilirsiniz.

Sezen Aksu’nun Kazandırdığı Ünlüler

Sezen Aksu, müzik piyasasında aktif rol almasının yanında müziğe birçok yeni ses kazandırmıştır. Sezen Aksu’ya vokallik yapıp da şöhret basamaklarını tırmanamayan kimse yoktu. Bunlar arasında kimler yok ki, aşağıda herkesin tanıdığı ünlülerden bazılarını aşağıya listeledik;

 • Sertab Erener
 • Harun Kolçak
 • Aşkın Nur Yengi
 • Levent Yüksel
 • Işın Karaca
 • Hande Yener
 • Yıldız Tilbe

Sezen Aksu’nun Özel Hayatı

Sezen Aksu 4 evlilik yapmış ve dört evliliği de boşanarak sonuçlanmıştır. Bu evliliklerinden Mithat Can Özer adında oğlu olmuştur.

 • Hasan Yüksektepe: 1972 yılında evlenmiş ve aynı yıl boşanmıştır.
 • Ali Engin Aksu: Sezen Aksu’nun sahnede kullandığı soyadını da veren ikinci kocası ile 1974 yılında evlenmiş ve 1978 yılında boşanmıştır.
 • Sinan Özer: 1981 yılında evlenmiş ve 1983 yılında boşanmıştır.
 • Ahmet Utlu: Son kocası ile 1993 yılında evlenmiş ve 1997 yılında boşanmıştır.

Bunların dışında Sezen Aksu’nun, zamanın en ünlü bestecilerinden Onno Tunç ile aşk yaşadığı ve birçok şarkısını Onno Tunç için yazdığı da konuşulmaktadır.

 

Previous

Nar Nasıl Kesilir?

Kilitlenen Android Telefonlar Nasıl Açılır?

Next