Adsl Nedir

|

ADSL nedir ?

ADSL nasıl çalışır ?

ADSL Hangi Problemleri Çözüyor, Ne Tür Yenilikler Getiriyor.

ADSL Aboneliği için gerekenler

ADSL Donanım

ADSL Servisi verilen Telekom Merkezleri

Türk Telekom ADSL Tarifesi

Bulunduğunuz bölgede ADSL servisinin verilip verilmediğini online kontrol edin

ADSL nedir ?

Asymmetric Digital Subscriber Line (Asimetrik Sayısal Abone hattı) yeni bir genişband komünikasyon teknolojisinin adıdır. ADSL ile internete ve uzak ağlara, normal telefon hattınızı kullanarak yüksek hızlarda bağlanabilirsiniz.

Aynı hat uzerinde aynı anda telefon/ses ve Data /Internet haberlesmesi saglamaktadır, 11Mbitlere varan dosya cekme hizina sahiptir.

ADSL nasıl çalışır ?

Normal telefon görüşmelerinizi yaparken yada faks çekerken kullanılan frekans aralığı 0 kHZ ile 4 kHz arasında değişir. ADSL data iletimi için 4 kHz ile 1100 kHz aralığını kullanır. Farklı frekans aralıkları kullanıldığı için internete bağlıyken aynı anda telefon görüşmelerinizi de yapabilirsiniz. Telefon görüşmelerinin ve data iletiminin birbirinden ayırılabilmesi için splitter denen ayırıcıya ihtiyaç vardır. Bu tur aynı hattan birden fazla servisin degisik frekanslarda tasınmasına Broadband cozumler denir,

ADSL Hangi Problemleri Çozuyor, Ne Tur Yenilikler Getiriyor.

• Meşgul sesine son veriyor, telefon ve Data haberlesmesi aynı anda saglaniyor.

• Bağlantı kurmak için telefon numarası çevirmeye, işiniz bitince bağlantıyı bitirmeye gerek kalmiyor,

• Bağlantının isteğiniz dışında kopmasına, Servis saglaycı uzerinde bos hat aramiyorsunuz

• Standart Modemle en fazla 56K olan hız probleminiz ortadan kalkıyor, 128Kbps’den baslayan hizlarla Turkiye sartlarında 2Mbps’e kadar ulasabiliyorsunuz. Video ses cok kolay hızlı iletiliyor,dosya veya web sayfası acarken modeme gore en az 3 kat daha hızlısınız.

• İnternete bağlıyken telefonunuz meşgul olmuyor sizi disaridan arayanlar internet baglantınızı kesmenizi beklemiyor, yada İnternet icin ayri bir telefon hattı almanıza gerek kalmiyor.,

• Internet erisimi icin kontur yada saat hesabı yapmiyorsunuz,

* Hızla ilgili bir karşılaştırma yaparsak; 16 MB’lık bir resim dosyasını çevirmeli ağ bağlantınız (56Kbps) ile 74 dakika , ISDN(128Kbps) ile 17 dakika ADSL (1,5Mbps) ile 21 saniyede indirebilirsiniz. Yani büyük dosyaları indirmek, CD kalitesinde online müzik dinlemek, video konferans, uzaktan eğitim ve multiplayer oyunlar gibi hız gerektiren uygulamalar işkence olmaktan çıkıyor.

* Çevirmeli ağ üzerinde yaşadığınız, bağlantı kopması ya da günün bazı saatlerinde yavaşlama gibi bağlantı problemleri ADSL’in sürekli ve sabit hızıyla tarihe karışıyor.

* ADSL size performansı düşmeyen özel bir hat verir, kablo modemde olduğu gibi hattınızı komşularınızla paylaşmak zorunda kalmazsınız. Yani internet hızınız komşularınıza bağlı değildir. Bu özel hat size paylaşılmayan daha güvenli bir bağlantı sağlar.

* İnternete sürekli bir bağlantı sağlanır. Bağlantıyı koparma, tekrar bağlanma gibi kavramlar yoktur. Yani size kararlı ve sürekli bir bağlantı sağlar.

* ADSL, network ortamında da rahatlıkla internet erişimine ve data paylaşımına olanak sağlıyor.

* Kurulum maliyeti mevcut telefon hattı kullanıldığı için çok ucuzdur. Aynı nedenle bu hizmet diğerlerine göre daha kısa bir süre içinde gerçekleşmektedir. Türk Telekom A.Ş. size sağladığı sabit hız oranında aylık sabit bir ücret talep etmektedir. Sadece Türk Telekom A.Ş. ye bir ücret ödenir.

ADSL Aboneliği için gerekenler

Bagli oldugunuz Turk telekom birimine basvurarak ilgili bolgede ADSL Servisi verilip verielemdigi ogrenilmesi, veriliyorsa sonraki islemleri geciyorsunuz.

 ADSL başvuru formunun doldurulması

 Hizmetin sunulacağı telefon hattına ait fatura ve ödendi belgesi fotokopisi

 Başvuru şahıs adına yapılacaksa, nüfus cüzdanı fotokopisi

 Başvuru şirket adına yapılacaksa, imza sirküleri

 Şirket adına işlemleri takip edenin nüfus cüzdanı fotokopisi ve yetki belgesi

Telekom ADSL hattınızı sagladıktan sonra donanım ve seckin teknik destek icin Datateknik ve Bayilerine ulasabilirsiniz.

İlgili Telekom Müdürlüğüne başvurarak ADSL abonesi olabilirsiniz.

ADSL Donanım

ADSL teknolojisinden yararlanmak için kaliteyi ve maliyeti önemsiyorsanız ZyXEL in Turk Telekom Onaylı Prestige ailesi size uygun çözümler sunuyor.. Bir bilgisayar ı internete bağlamak için Zyxel Prestige 630 USB yeterlidir.

Zyxel Prestige 642R Serisi Ethernet uzerindne bir ve birden fazla bilgisayari ADSL olarak internete baglamak icin kullanılır(IP sharing yapar)

Zyxel Prestige 641 , Prestige 642’nin yaptıklarına ek olarak birden fazla noktaya Multible ADSL PPPOE PVC uygulamları icin kullanılır.

ADSL Servisi verilen Telekom Merkezleri

ADSL Hizmeti Verilen Yerler asagidaki listede belirtilmekte , Telekom biriminiz Listede bulunmuyorsa ayrıca bagli oldugunuz Telekom yetkililerine sorabilirsiniz

POP No Merkezi

POP1 Ankara-Ulus

POP2 Ankara-Balgat

POP4 Ankara-Küçükesat

POP5 Ankara-Yenişehir

POP6 Ankara-Çankaya

POP9 Ankara-Kavaklıdere

POP10 Ankara-İskitler

POP12 İstanbul-Gayrettepe

POP13 İstanbul-Ataköy

POP14 İstanbul-Ayazağa

POP15 İstanbul-Bahçelievler

POP16 İstanbul-Beyoğlu

POP17 İstanbul-Fatih

POP18 İstanbul-Levent

POP19 İstanbul-Şişli

POP20 İstanbul-Tahtakale

POP24 İstanbul-Beşiktaş

POP28 İstanbul-Kasımpaşa

POP30 İstanbul-Okmeydanı

POP31 İstanbul-Acıbadem

POP32 İstanbul-Kadıköy

POP33 İstanbul-Kartal

POP34 İstanbul-Dudullu

POP36 İstanbul-Bostancı

POP37 İstanbul-Erenköy

POP41 İzmir-Konak

POP42 İzmir-Bornova

POP44 İzmir-Karşıyaka

POP45 İzmir-Çiğili

POP49 İzmir-Kemalpaşa

POP58 Çanakkale

POP140 Ankara-Bahçelievler

Turk Telekom ADSL Tarifesi

ADSL Erişim (Her Bir Port için)

HIZI (Kbps) BAĞLANTI ÜCRETİ AYLIK ÜCRET

128/32 13.000.000 37.000.000

256/64 13.000.000 127.000.000

512/128 13.000.000 387.000.000

1024/256 13.000.000 1.040.000.000

2048/512 13.000.000 1.760.000.000

ADSL Teknolojisi Üzerine bilgiler

Uzun bir süre Internet erişimi için dail-up’a mahkum kalan ülkemizde, Internet yaygınlaştıkça alternatif bağlantı yöntemlerinin de kendilerini göstermeye başladıklarını gördük.

Ülkemizdeki Dial-up Harici Internet Servisleri

Maddi durumu yerinde olanlar veya firmalarda çalışanlar için uydu yüksek download hızıyla göz doldururken upload hizmetinin iyi olmaması yüksek fiyatının yanına tuz biber oldu.Geçen senenin ortalarında hizmete giren Kablolu Internet, ilk zamanlarda çok sorunluyken zaman geçtikçe yerini sağlamlaştırdı ve özellikle Internet kafeler tarafından da keşfedildikten sonra yaygın olarak kullanılmaya başlandı.Modem fiyatının makul seviyelerde olması, saat başına ücretlendirme yerine aylık sabit ücrete dayalı olması kablo Internet’i cazip kılarken kablo TV olmayan binalara kurulumu için hat çekilme zorunluluğu bazılarımızın gözünde büyüdü ayrıca bantgenişliğinin abonelerce ortaklaşa kullanılması abone sayısı fazla olan bölgelerde kablo Internet’in hızının düşmesine sebep oldu.Tabii İzmit gibi az aboneye sahip bölgelerde hız hala oldukça yüksek (35 Kilobyte!! diye duymuştum ama..)

ADSL Hizmeti

6-7 ay önce ülkemizde Türk Telekom tarafından bir Internet bağlantı servisi daha hizmet vermeye başladı: ADSL. Birçoğumuza yabancı gelen bu hizmet Telekom tarafından reklamının yapılmaması, modem fiyatının oldukça yüksek olması gibi sebeplerden pek kullanıcı bulamadı ve meraklı bilişimciler arasında bilinmeyen, esrarengiz ama hep merak edilen bir servis olarak yerini aldı.Abone olanlar da altyapının daha tam oturmamasından nasiplerini aldılar.Geçen sene ilkbahar aylarında "Yazın ADSL modemlerin fiyatları düşecekmiş!" söylentisi yayıldı.O zamanlar piyasada tek ADSL modem bulunuyordu o da 350$+ fiyatlı Alcatel 1000 modemiydi. Bu söylentiler doğru çıktı ve yaz aylarında ülkemize Alcatel olsun diğer firmaların olsun bir çok ADSL modem geldi ve fiyatları 150$’a kadar düşürdüler.

Bu gelişme yeni şeyleri denemeye niyetli bilişimciler için çok iyi bir fırsattı, ayrıca kablo Internet’in aylık bedelinin ADSL’den 8-10 Milyon pahalılaşmasıyla ADSL tekrar gündemimize geldi ama nasıl?

ADSL Teknolojisi

ADSL kısaltmasının açılımı Asymetrical Digital Subscriber Line’dır. Güzel dilimize bu kelimeleri "Asimetrik Dijital Abone Hattı" olarak çevirebiliriz. ADSL DSL ailesinin asimetrik bir versiyonudur. DSL’lerin genel özellikleri kullanıcıya adanmış hat (dedicated line) olmalarıdır. Yani DSL’lerde bir hat, sadece hangi kullanıcıya ayrılmış ise o kullanıcı tarafından kullanılabilir. DSL’lerin bu özelliği bağlantı hızlarının sabit olması sonucunu doğurur. Bantgenişliği anlatılırken hep araç yolu benzetmesi kullanılır bizde bu kuralı bozmayalım ve DSL ‘ler için şöyle bir benzetme yapalım: Şehir dışından İstanbul’a(Internet ağı) gitmeye çalışıyorsunuz ve İstanbul’a gitmek için sadece sizin arabanızın gidebileceği bir yol var. Bu yol geniş duvarlarla üç bir yandan kapalı kimse giremez.

ADSL’in DSL ailesinden farkını teşkil eden "A" harfi yani asimtrik olmak ise upload ve download hızlarının birbirinden farklı olmasından kaynaklanıyor.Türk Telekom’un ADSL tarifeleri kısmında görülen 128/32, 256/64 gibi hız ifadelerinde ilk yazılan download hızı(kbit) ikinci yazılan ise upload hızıdır(kbit). Yine otoyol örneğine dönecek olursak İstanbul’a gidişinizdeki yolunuz ile İstanbul’dan evinize dönüşteki yolunuzun büyüklüğü aynı değildir.

ADSL kullanan tanıdığınız varsa veya biraz araştırma yapmışsanız ADSL’in bulunduğu telefon hattından aynı anda Internet bağlantısı ve telefon görüşmesinin yapılabileceğini duymuşsunuzdur. ADSL bağlantı yöntemi, abonenin Internet’e bağlanması için telefon hattındaki boş olan yerleri kullanır. Telefon görüşmeleri belirli frekans aralıklarında yapılırken telefon hatlarının diğer frekansları normalde kullanılmaz. ADSL bu boş frekansları kendi ihtiyacına göre bölerek Internet bağlantısıyla telefon görüşmesinin karışmasını engeller.Bir bağlantıyı frekanslarına göre bölme yöntemi olan FDM(Frequency Division Multiplexing=Frekans Bölmeli Çoklama) ülkemizdeki ADSL bağlantısının kullandığı yöntemdir.Bu yönteme göre telefon görüşmeleri için ayrılmış frekans aralığı dışındaki frekans aralığı da upload/download’lar için birbirine eşit olmayan iki parçaya bölünür. Yani FDM ADSL’de aynı anda telefon görüşmesi, download, ve upload yapılabilir.Ülkemizde kullanılmayan bir diğer ADSL frekans bölme yöntemi de Echo-Channeled ADSL’dir. Bu yöntem upload ihtiyaçlarının genellikle kullanılmadığını varsayarak download frekans aralığının ihtiyaca göre upload aralığını da kullanabilmesini sağlar. Ama tam tersi geçerli değildir yani ihtiyaca göre upload download alanına giremez. Bu frekans ayırımları kısaca aşağıdaki gibidir.

(POTS: Telefon hattının kullandığı alan; Upstream:Upload alanı; Downstreamownload alanı)

Yalnız, telefon hatlarıyla çakışmayan ADSL, fax sinyalleriyle karışabilmektedir. Bir hatta ADSL modem, telefon, ve fax paralel olarak bulunuyorsa fax’ın açık olduğu durumlarda telefon hattına dışarıdan yapılacak bir aramada ahizeyi kaldırırsanız fax sinyalini duyacaksınız ve ADSL Internet bağlantınız kopacaktır.

Türk Telekom ADSL Altyapısı

ADSL’in teknolojik özelliklerinden bahsettikten sonra ADSL’in bizi en çok ilgilendiren kısmına, ülkemizdeki durumuna bakalım.

6 aylık bir hizmet olan ADSL Türk Telekom’un TTNet sisteminin bir alt kolu olarak kendini gösteriyor. Altyapısı dünyada ADSL teknolojisinde oldukça ileri bir noktada olan Fransız Alcatel firmasının Türkiye departmanı tarafından yapılmıştır. Sistemin montesi esnasında ülkemizdeki ilk ADSL hizmeti olacağından ne kadar rağbet göreceği tam belirlenememiş ve bu yüzden oldukça kısıtlı sayıda aboneye hizmet verecek şekilde dizayn edilmiştir. 4 ilimizde (Ankara,Çankkale,İstanbul,İzmir) toplam 32 ASAM birimi üzerinden hizmet veren ADSL’in illere göre ASAM dağılımı şöyledir:

Ankara Çanakkale İstanbul İzmir

8 1 18 5

Yukarıda adı geçen ASAM birimi kullanıcıların TTNet altyapsındaki ATM ağına bağlanmalarını sağlayan çoklayıcı arabirimdir. Bir ASAM’ın üzerinde 1 ila 3 adet şasi adı verilen kısım bulunabilir. Her şasi içinde 12 ADLT(ADSL modeminin bağlantığı kart) kartı ve her karttada 4 port (4 farklı modem desteği) bulunur. Yani biraz çarpma toplama yapıldığında bir şasinin 48 kullanıcıya hizmet verebildiği görülür. Bir bölgedenin ASAM’ındaki şasi sayısı bölgedeki kullanıcı sayısına göre değişirken bazı bölgelerimizde sürpriz şasi sayıları olabilmektedir. Ülkemizdeki ADSL hizmetinde şimdilik toplam olarak 2928 port vardır, yani Türk Telekom ADSL hizmeti şimdilik 2928 kullanıcıya hizmet verebilmektedir.Bu sayı 48’e bölündüğünde 61 adet şasi’nin bulunduğu görülür ki bu da ortalama olarak bir ASAM’da 2 şasi bulunduğunu yani her merkezin ortalama olarak 96 kullanıcıya hizmet verebildiği görülür.

Muhtemelen bazılarımızın aklına bu noktada "Benim bağlı olduğum merkez doluysa başka merkezden hizmet alırım." diye bir düşünce geçecek. ADSL bağlantısı telefon hattından yapıldığından belli uzaklıktan sonra veri kaybı olabilmektedir.(2,5 Km gibi) Bu yüzden Türk Telekom ADSL’de bir ASAM kendisi merkezli 2,5 Km yarıçaplı bir kürede hizmet verebilmektedir. Teorik olarak ASAM bu kürenin dışında hizmet vermez mi? Verir fakat bağlantının hızının ne kadar olacağını garantileyemez. Bu yüzden Bostancı-Erenköy gibi yakın merkezler arası bile geçiş olamamaktadır. Port sayısının az olmasından sonra ADSL’in en kısıtlayıcı özelliği bu mesafe limitidir.

ADSL Modemleri ve Splitter’lar

Diyelim ki bulunduğunuz bölge’de ADSL ASAM’ı mevcut ve boş yer var. ADSL aboneliğine başvurdunuz ve abone oldunuz. Şu anda ADSL hattınızı kullanabilmeniz için tek bir adım kaldı: ADSL Modem satın alınması.

Yazının başında da bahsettiğim gibi ADSL ülkemizde ilk çıktığı zaman piyasadaki tek modem Alcatel 1000 idi. Ethernet kartı üzerinden bağlantı ile çalışan bu modem fiyat bakımından hala gayet yüksek bulunuyor. Alcatel firmasının Alcatel 1000’den sonra Speedtouch ailesi piyasaya geldi. USB’si Internal’ı External’ı Ethernet bağlantılı olanı bulunan bu aile hem fiyatının makul olması hem de rahat bulunabilirliği açısından gayet başarılı.(Internal’ı 150$+KDV’den başlıyor)

Ülkemize yazın başlangıcıyla Alcatel’den başka firmaların da modemleri piyasaya çıktı. Fiyat konusunda bir kısmı Alcatel Speedtouch’lardan bile daha makul olan bu modemlerin ufak bir sorunu var. ADSL sisteminin altyapısı Alcatel tarafından yapıldığı için Alcatel harici firmaların modemlerinde zaman zaman uyum sorunları olabiliyor. Bu tamamen ADSL altyapısından kaynaklanan bir problem firmaların modemlerinin kalitesinden olan bir problem değil.Ayrıca İstanbul Anadolu yakasında oturanlar için ufak bir not daha;Alcatel bile olsa USB modemlerin uyum sorunu çıkarma ihtimalleri var haberiniz olsun.

Splitter konusunda ise ilk bilinmesi gereken "olması lazım" bir ürün olmadığı. Splitter’ın yaptığı işlem Internet bağlantınız esnasında telefonunuzu da kullanabilmenizi sağlamak. Sisteminizde splitter olsun olmasın dışarıdan yapılacak bir telefon araması sonucunda hattınız meşgul görünmeyecek fakat ahizeyi kaldırdığınızda dial-up’da olduğu gibi hattınız kesilecek. Çok basit bir birim olan splitter’a telefon hattınızın kablosunu, ADSL modeminize gidecek telefon kablosunu ve telefon’a gidecek kabloyu takıyorsunuz. Yalnız burada bir sorun var o da splitter’larda kabloların gireceği yerlerin standart telefon hattı kutularında olduğu gibi jack’li olmaması. Bu işlemi biraz elektrik bilgisi olabilen arkadaşlar yapabilir, yakınızda öyle bir tanıdığınız birisi yoksa en yakın elektrikçiye sadece hangi kablonun nereye takılacağını söyleyerek bu problemi aşabilirsiniz.(Splitter’ın üst kapağını açtığınızda hangi kablonun nereye takılacağına dair bulunan birkaç şekil yardımcı olacaktır.)

ADSL Bağlantı Kurulumu

Donanım seviyesi bu kadar bilgiden sonra bir ADSL bağlantısının nasıl yapıldığına bakabiliriz. ADSL bağlantısı için bulunduğunuz ilin bölge baş müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. (İstanbul Anadaolu yakası için Acıbadem, Avrupa yakası için Gayrettepe Türk Telekom) Burada görevlilere ADSL’i bağlatmak istediğiniz telefon numarasını söyledeğinizde hattınızın ADSL bağlantısına uygun olup olmadığına bakılıyor. Eğer sizin telefonunuza hizmet veren santral ADSL için bir POP noktası ise ve orada boş port var ise hattınız ADSL’e uygun demektir. Sözleşmeyi sadece ADSL özelliği açılacak telefonun üzerine kayıtlı olduğu kişi yapabiliyor.Bürokratik prosedürde istenilenler:

• Nüfus Cüzdanı.

• Nüfus Cüzdanının bir fotokopisi.

• Telefonun son dönemlerden, ödenmiş bir faturası.

Bu istenilenleri verdiğiniz zaman bir form doldurarak abonelik sürecinizi başlatıyorsunuz. Abone olurken hattınızın hızını seçmenin yanısıra, statik IP isteyip istemediğinizi seçiyorsunuz. Açıkçası ev kullanıcıları için pek iyi olmasa da devamlı aktif olan ağ’lara yapılacak ADSL bağlantıları için gayet güzel. Bu noktadan sonra ADSL açtırma ücretini ödeyerek işlemlerinizin bir kopyasını alıyorsunuz. Telekom şubelerinden yaptıracağınız tüm işlem bundan ibaret.

Modeminizi evinizde kurdunuz ve opsiyonel olan splitter’ı da sisteminize eklediniz veya eklemediniz. İş emri başvurusu yapıldıktan ortalama 1 hafta sonra size telefon ile bağlı olduğunuz bölge başmüdürlüğünden hattınızın açıldığını söylüyorlar, kullanıcı adınızı ve parolanızı seçtikten sonra hattınız açılmış oluyor. Modem’inizin kullanma kılavuzundaki gibi bağlantı ayarınızı yapınca (ki bu aslında normal bir dial-up bağlantı yapmak gibi farkı yok.) hattınızı kullanmaya başlıyorsunuz. Aylık ADSL abonelik ücretini telefonunun faturasında görüyorsunuz. Yani özellikle bağlantınızın ilk ayında önceki dönem faturalarınıza göre ciddi bir fark görürseniz hiç şaşırmayın. Açıkçası aylık ücretin ödenmesi için ayrı fatura olmaması benim çok hoşuma gitti. Zaten sayıca bol miktarda olan faturalara bir de ADSL faturasının eklenmesi lüzumsuz yük olurdu, bu ufak ama karışıklık engelleyici sistem için Türk Telekom’u kutluyorum.

Öneriler, Notlar

• Bir teknik problem olma durumunda (modem uyuşmaması, hattın kurulamaması) bağlı olduğunuz bölge başmüdürlüğünü aradığınız zaman kullanıcı adınızı sormak yerine hat no’nuzu soracaklardır. İşemrinizin sağ üst köşesinde bulabileceğiniz TTNET numarası olarak yazılan bu numara sizin hattınızın kodu olarak kullanılacak.

• Hattınız ilk açılırken bir süreliğine (2 saat ila 2 gün) hattınız kopuk olacak. Bu data santrallerinde yapılan normal bir işlemdir işleminizin yapıldığını gösterir. (Tabiiki 2 gün’e uzarsa yavaş yavaş yapıldığını da gösterir.)

• ADSL modemleri aldığınızda normalde alıştığımız renkli estetikli bir kutu görmek yerine beyaz basit bir kutu görebilirsiniz bu ürününüzün kullanılmış veya kaçak olduğunu göstermez.

• ADSL sistemi hala yeni bir sistem olduğundan problemleri bulunmakta. Zaman zaman merkezi arızaların olması muhtemeldir. Genelde 1-3 saatte çözülür.(en kötü ihtimal) Örnek: Erenköy bölgesinde Ağustos ayı boyunca toplam 2,5 saatlik 2 kesilme oldu.

Özet

Hattan düşmelerin olmadığı, stabil, güvenilir bir hat olan ADSL büyük ve çok sayıda dosya download’ı yapan kişiler için idael. Ayrıca dial-up Internet’lerdeki telefon parasını düşünecek olursanız ADSL’in 128/64’lük hattı gayet mantıklı geliyor. Günde ortalama 2-3 saat Internet kullanan bir kişi için ADSL hemen hemen aynı fiyata geliyor. Genellikle upload yapan kişiler için ADSL, upload hızını 4-5Kbyte’dan 7-8Kbyte çıkaracak ve 24 saat devamlı bağlantı imkanı sunacak. Download’larda hız 4-5Kbyte’dan 12-16Kbyte’a çıkacak ki bu 3 ila 4 kat hız demek. Ve unutulmaması gereken en önemli nokta hattın tamamının size ait olması başka kullanıcıların durumunun sizi kesinlikle etkilemeyecek olması. Ayrıca kullanıcı adınız veritabanında sadece sizin telefonunuz üzerinden gelirse kabul edilir bu yüzden bağlantınızın çalınması gibi bir durum da bulunmamakta.

Öte yandan. 150$+KDV dan başlayan modem fiyatları ile ADSL modemler hala normal modemlerden oldukça pahalı. Sistemin altyapısının tam oturmamış olması ara sıra genel sorunların çıkabileceği manasına geliyor. Sistemin maksimum kullanıcı sayısının az olması da problemlerin en önemlisi.

Uzun Vadede ADSL

Internet’in dünyadaki öneminin her geçen gün artması hızlı, güvenilir ucuz ve devamlı bağlantıları ön plana çıkarıyor. Bu bakımdan uzun vadede ADSL iyi bir yatırım gibi görünüyor. Ayrıca duyduklarıma göre 2002 ortalarında yapılacak yeni bir ihale ile ADSL sisteminin kapasitesi 100-300 bin’leri bulacak. Eğer bu rakama ulaşılır, o zamana kadar ADSL altyapısının problemleri azalır ve iyi bir reklam yapılırsa dial-up şirketleri zor günlerine başlarlar veya alternatif ADSL’ler, daha iyi hizmetler ülkemize gelir ve Internet bağlantısı konusunda ülkemizde büyük gelişmeler olur. Ama burası Türkiye; hayallere kapılmanın mekanı değil……

Bu bilgilerin derlenip toplanmasına ve bu makalenin yazılmasına yardımcı oldukları için tüm Acıbadem Türk Telekom Data Teknik Destek Servisi ve Kadıköy Data Santrali çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım.

ADSL İÇİN GEREKEN SARTLAR

• Aynı hat üzerinden yüksek hızlı internet erişimi ve normal telefon servisi.

• 8Mbps ‘e kadar dışarıdan data çekme hızı,

• 1Mbps’a kadar data gönderme hızı

• Windows95, Win98, NT, Mac OS, Unix, Linux destekler

• PC/LAN’ınızı Ethernet veya ATMF(isteğe bağlı) ile bağlanır

• Birçok kullanıcı birtek ADSL bağlantısını ve WAN IP adresini paylaşmasını sağlar

• Yazılım kurulumu yok

• Daima bağlı (bridged) ve çevirmeli ağ (PPP) modları

• Tüm genel ağ operatörleriyle bağlantı için uygundur

• ADSL standartlarına uyumlu (ANSI T1.413 Issue2, G.dmt,G.lite)

• Browser temelli hızlı başlangıç programı

Previous

What’s Charısma

Granitik Kayaların Mineralojisi,petrografisi, Tektonik Ve Jeokimyasal Sınıflandırılma

Next

Yorum yapın