Bir Çift Yürek

|

Kitabin adi : Bir Çift Yürek

Kitabin yazari : Marlo Morgan

Kitabin Basim yeri : Istanbul

Kitabin basim yili : 2000

Yayinevi : Dharma yayınevi

HAZIRLAYAN :Özden TAŞKIR

“Bir Çift Yürek” yazarin Avustralya’da yasadiklarindan esinlenerek yazdigi kurgusal bir kitaptir. Kurgusal yapitta kendini doktor olarak tanitan yazar, kentle hiçbir sekilde iliskileri bulunmayan, Avustralya’nin en eski kavmi Aborjinlerle ilgili arastirmalar yapar. Bu arastirmalar neticesi “Gerçek insanlar kabilesi” diye tanimlanan Aborjin kabilesiyle çölde üç aylik bir yolculuga çikar önce istek disi gerçeklestirmek zorunda kaldigi bu yolculuktan sonra, büyük zevk alir ve onlarin farkliliklarina sahit olur. Yolculugun sonunda o anlar ki ; Gerçek insanlar, “Mutant “ olarak tanimlanan biz dünya insanlarina, onu mesajci seçmistir. Çünkü Dünyadan izlerini silmekte ve nesilleri kendi arzulari ile yok olmaktadir.

“Bir Çift Yürek” de önemli olan kurguyu özümsemek degil, kurguyla birlikte verilmek istenen insanlarin farkli özelliklerini, ruhsal durumlarini, çevreyle olan iliskilerini kavraya bilmektir.

Aborjinler hisse senetleri, tahviller, issizlik, sigorta gibi sorunlardan kendilerini dislamis, medeniyetten uzak gibi görünse de , medeniyetin çok üstünde yasayan bir Avustralya kavmidir. Onlar Evrendeki her seyin bir varolus nedeni olduguna inaniyorlar onlara göre hiçbir sey rastlantisal , anlamsiz yada yanlis degildir. Sadece yanlis anlamalar ve ölümlü insana henüz açiklanmamis sirlar vardir. Bitki dünyasinin varolus nedeni, insanlari ve hayvanlari beslemek, topragi saglikli kilmak, güzellik saglamak ve atmosferin dengesini düzenlemektir. Hayvanlarinda asil varolus nedeni insan oglunu beslemek degildir, ama gereksinmeler karsisinda hayvanlar yenebilir.

Bu kabilenin insanlarinin gerçekleri gizlemek, minik ve zararsiz yalanlar söylemek gibi dertleri yoktur. Hiç yalan söylemedikleri için saklayacak hiçbir seyleri de yoktur. Onlar birbirlerini algilamak için zihinlerini açik tutmaktan ve baskalarina bilgi vermekten yüksünmeyen insanlardir. Onlara göre insan, yüreginde veya zihninde saklayacak bir sey olduguna inandigi sürece bir gelisme gösteremez. Insan kendini her seyle uyum içinde hissetmelidir. Bu kabile, saklanacak bir seyleri olmamalari sayesinde zihinsel terapi yoluyla anlasiyorlar ve bu yüzden yolculuklari çok sessiz geçiyor. Aborjin kabilesi sesin varolus nedeni olarak konusmayi görmez. Konusma yürek ve akilla yapilir. Ses konusma amaçli kullanildigi zaman ortaya dökülen bos sözlerdir. Ruhsal içerikli olamazlar ses sarki söylemeye, kutlama yapmaya ve sifa vermeye yarar.

Aborjinler ses ile konusmada oldugu gibi toplumsal yapida da Mutant’lar dan farkli düsünüyorlar. Gerçek insanlar kabilesi, insanlarin tekbir aile haline gelebilmesi için evrimsel bir ögrenme dönemi geçirmesi gerektigine inaniyor. Onlarin düsüncesine göre Evren hala tasarlanmakta ve olusmakta olan bir proje. Insanlar bir “Varlik” olduklarini anlamayacak denli mesgul görünüyorlar. Aborjinlerde , kisi, toplumda yalniz birey olarak yoktur. Bireylerden çok onlarin olusturdugu “Biz” anlayisi vardir.

Kiskançlik, haset gibi kötü hasletlerin hepsinde uzaktirlar. Onlarin bu toplum düzeninde uzak, diger insanlarin yasam biçimlerini onaylamazlar fakat ayni zamanda yargilamazlar da.

Aborjinlere göre tüm hastaliklarin ve düzensizliklerin ruhsal bir baglantisi vardir. Eger Mutant’lar bedenlerini dinlemeyi ögrenirlerse her seyin anlamini kavrayabilir,yolculuk boyunca hastalanan Aborjinlerle “Sifaci Kadin” ilgileniyor. Ve tedavide kesinlikle modern dünyanin yöntemlerini kullanmiyor. Telepatiyle, çesitli bitkilerle insanlari iyilestiriyor.

Ayrica “Gerçek insanlar kabilesi” yaraticiya ilgi çekici dualar ediyorlar. Bu dualar onlarin yasayis tarzini en iyi sekilde anlatiyor. Örnegin söyle diyorlar “ Tanrim, bana degistiremeyecegim seyleri kabul etme gücü, degistirebilecegim seyleri degistirme cesareti ve bu ikisi arasindaki farki anlayabilme sagduyusu ver.” Birde dua ederken isteklerini digerleri içinde hayirli olmasini göz önünde tutuyorlar. Eger baskalari için iyi degilse onu kabul etmiyorlar.

Kabile, Tanrisal birligin planina göre hiçbir canlinin yasarken aci çekmemesi gerektigine inaniyor, eger bir yaratik istirap çekiyorsa, bunu kendi istemistir diye düsünüyorlar. Onlarin bu inanci hem insanlar, hem de hayvanlar için geçerli.

Aborjinlerin burada bahsedilen çogu özelliginin, biz normal insanlardan çok farkli olmasi, “Bir Çift Yürek” ’i ilgi çekici kiliyor. Onlarin dogayla mücadele ederek degil, uyum saglayarak yasamalari, tüm gereksinmelerini dogadan karsilamalari bizler için önce tuhaf gibi göründe de , Marlo Morgan Kitapta bu tuhafliklari çok iyi temellendirmistir. Aborjin ögretilerini kurguyla birlikte vererek masalsi bir söylem yakalamis.

Ayrica yazar “Bir Çift Yürek” in çok ilgi görmesinden dolayi bu kitabin devami niteliginde baska bir kitap çikarmistir: “ Sonsuzlugun Mesaji”

Previous

What’s Charısma

Granitik Kayaların Mineralojisi,petrografisi, Tektonik Ve Jeokimyasal Sınıflandırılma

Next

Yorum yapın