Karıncaların Oleik Asite Tepkisi

| ,

Oleik asit, kandaki kolestrol seviyesini düşürdüğü söylenen ve en çok zeytinde ve fındıkta bulunan bir yağ asitidir. Zaten isminden de en fazla zeytinde (olive) bulunduğu anlaşılabilir. Peki bu oleik asitin karıncalarla ne ilgisi var?

Karıncalar, öldüklerinde diğer karıncalar bunu hemen anlamazlar. Karınca öldükten 3 gün sonra, diğer karıncalar tarafından yuvanın dışında yer alan çöplük ya da karınca mezarlığına yuvarlanır. Peki neden 3 gün sürüyor, karıncanın diğer karıncanın öldüğünü anlaması?

Çünkü karıncalar öldükten 3 gün sonra oleik asit salgılarlar. Bu da diğer karıncaların, ölü karıncayı farketmesini sağlamaktadır. Salgılanan oleik asit sayesinde ölen karıncaların yuvadan atılması sağlanmaktadır. Karıncaların bu özelliği, karınca bilimci E.O. Wilson’un da ilgisini çekmiştir ve bu konuda birçok çalışma yapmıştır. İlk çalışmasında kağıt parçalarının üzerine oleik asit damlatıp karınca yuvası içerisine atar. Bunun sonucunda da karıncalar, bu kağıtları yuvarlayarak yuvanın dışına atmışlardır. Deneyinin bir sonraki aşamasında ise bu kez canlı bir karıncanın üzerine oleik asit damlatmıştır. Bu karınca yuvaya girdiğinde, diğer karıncalar tarafından dışarı atılır. Ölü olduğu düşünüldüğü için karıncalar, oleik asit dökülen karıncayı yuvanın dışına atarlar. Karıncanın üzerindeki oleik asit tamamen temizlenmeden yuvaya girmesine izin verilmez.

Previous

Buzluğunuzu Test Etmenin Pratik Yolu

Deniz Mili

Next