Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

|

Yeryüzünde sadece iki tür fil vardır. Bu iki tür Asya fili ve Afrika filidir. Afrika filleri kendi aralarında iki farklı türe ayrılmıştır. Büyük olan Afrika fili ve daha küçük olan Afrika orman fili. Asya ve Afrika fillerinin farkları, kulakları, baş biçimleri ve süsleriyle kolayca fark edilebilir. Afrika fillerini Asya fillerinden ayırmanın en önemli yolu kulaklarıdır. Afrika filleri daha büyük kulaklara sahipken Asya fillerinin kulakları daha küçük ve yuvarlaktır.

Afrika filleri ve Asya filleri baş kısmında da farklılık gösterir. Afrika fillerinin kafaları yuvarlak haldeyken Asya filleri ikiz kubbeli bir kafaya sahiplerdir. Bunlara ek olarak bu iki tür fil arasında boyut farkı da vardır. Afrika filleri yaklaşık 9 ton ağırlığında ve omuz genişlikleri 3-4 metre iken Asya filleri yaklaşık 6 ton ağırlığındadır ve omuz genişlikleri en fazla 3,5 metredir.

Fillerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Filler dünya içerisinde karada yaşayan en büyük hayvanlardır. Vahşi hayat yaşamalarına rağmen evcilleşebilen hayvanlardır. Fillerin kalbi yaklaşık 20 Kg. ağırlığındadır. Fillerin hortumları aynı zamanda hem el hem de burun görevi görür. Bir defada hortumlarıyla 8 litre su içebilen fillerin günlük su ihtiyacı 250 litredir.

Afrika Filinin Özellikleri

Afrika filleri tamamen otçul hayvanlardır. Böylesine büyük bir gövdeyi ayakta tutabilmek için sürekli beslenmeleri gerekir. Bir fil günde yaklaşık 200-250 Kg. ot, 7-8 Kg. sanayi yemi, 5-8 Kg. havuç ve 7-8 Kg. ekmek veya simit yer. Fillerin koklama organı ve dokunma organı olarak da görev yapan hortumlarında 40.000 kas vardır. Afrika filleri 55-60 yaşlarına kadar yaşarlar.

Asya Filinin Özellikleri

Asya filleri küçük ve uysal olduğundan evcilleştirilebilen hayvanlardandır. Bu özelliğinden dolayı genellikle sirklerde kullanılır. Tüylü erkek filler genellikle aileden ayrılır, bekâr erkek grubuna girerler. Yaşlı erkek filler genelde yalnızdır. Asya fillerinin ortalama ömrü 50 yıldır. Asya erkek fillerinin sürekli uzayan savunma dişleri varken dişilerinde bu savunma dişi yoktur. Renkleri bozdan kahverengi doğru değişen bu fillerin derileri kalın kılları seyrek ve kabadır.

Previous

Asgari Ücret Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılığın 6 Nedeni

Next