Fillerin Kulakları Neden Büyüktür?

| ,

Filler; hayvanlar âleminin memeliler sınıfının, hortumlular takımının, filgiller familyasındandır. Genellikle Asya ve Afrika kıtalarında yaşarlar. Asya fili ve Afrika fili olmak üzere genellikle iki türü vardır. Karada yaşayan en büyük memeli hayvandır. Peki, bu büyük memeli hayvanın neden bu kadar büyük kulakları vardır? Bu kadar büyük kulaklara neden ihtiyaç duymuştur? Daha iyi duyabilmek için mi?

Neden Bu Kadar Büyük Kulaklar?

İnsanlar, efor sarf ettiklerinde vücutları ısınır ve terlemeye başlarlar. Terdeki su buharlaşarak serinlemeye sebep olur. Oldukça sıcak bölgelerde yaşayan fillerde ise insanlar gibi ter bezleri mevcut olmadığı için bu sorunu çözmenin başka bir yolunu bulmaları gerekmektedir. Çözüm ise kulaklarda saklıdır. Kulaklarını soğutucu gibi kullanırlar. Peki, ama nasıl?

Fillerin kulaklarında oldukça fazla kılcal damarlar vardır. Adeta bir ağ sistemi gibi kılcal damarlara sahiptir. Bu kılcal damarlar kanın sıcaklığını azaltmakla görevlidir. Fil, kulaklarını hareket ettirerek sıcaklığın düşmesini sağlar ve kendini serinlemiş hisseder. Kulak yüzeyi ne kadar büyük olursa o kadar ısı çıkışı fazla olur ve bu sayede fillerde serinlemiş olurlar. Bu olay sayesinde vücut ısılarını kontrol altında tutarlar. Yani filler büyük kulaklarını hem vücut ısısı dengeleyicisi, hem de doğal bir yelpaze olarak kullanırlar. Fillerin yapmış oldukları bu olay Viyana Hayvanat Bahçesi’nde termal bir kamera yardımıyla görüntülenmiştir. Filin vücudundaki en soğuk yerler hayvanın kulakları olarak gözlemlenmiştir.

Kulaklar Yardımıyla Sadece Filler Mi Serinler?

Kulaktan soğutma sistemi diye tabir edebileceğimiz bu olayı sadece filler değil; benzer şekilde tavşanlar da yapmaktadır.

Tüm Fillerin Kulakları Büyük müdür?

Özellikle Afrika fillerinin kulakları daha büyüktür. Afrika fillerinin yaşadığı bu bölgede ağaç oranı azdır ve oldukça kurak bir bölgedir. Sıcaklığın ve kuraklığın fazla olduğu bu bölgede filler doğal olarak daha çok serinlemeye ihtiyaç duyarlar. Asya bölgesinde ise durum biraz daha farklıdır. Asya’da özellikle Hindistan’da ise ağaçlık alan daha fazla olduğu için filler bu gölgelik alanlardan yararlanırlar. Asya fillerinin kulakları bu yüzden Afrika fillerine göre daha küçüktür.

Previous

Benese Dağ Köpeği

Damacana Neden 19 Litrelik?

Next