Benese Dağ Köpeği

|

Bernese dağ köpeği çoban köpeği olarak da bilinir. Eski Roma da savaş köpeği olarak kullanılırdı. Kökeni İsviçre’ye dayanır. Sevecen ve tatlı olan bu köpek tercihen fazlalık gösterir.

Bernese Dağ Köpeğinin Özellikleri 

1-) Çift katlı ve yoğun tüylere sahiptir.

2-) Zekidir ve eğitimi kolaydır.

3-) Enerjik ve acelecidir.

4-) Evcil bit köpektir. Bundan dolayı ısırmaz.

5-) Sahibine duygusal açıdan bağlıdır.

6-) Dışarıdaki kişilere karşı kuşku ile yaklaşır.

7-) Sıcak iklimlerde yaşaması zordur.

😎 Yemek seçen bir köpek türüdür. Mama ve diyet maması gibi yiyeceklerde verilir.

Bernese Dağ Köpeğinin Beslenmesi

Bernese dağ köpeği daha doğar doğmaz özel olarak beslenmeye başlar. Mamaları özel olarak seçilir. Yavru ilk hafta da anne sütü ile beslenir. Günde üç kere beslenmesi gereken bir köpek türüdür. Biraz büyüdükten sonra günde iki kere beslenmesi gereklidir. Yemek her gün aynı saatte verilir. Yemek saati geçtiği zaman bernese köpeği yemek yemez ve sahibine küser. Ara sıra diyet mamaları verilmektedir. Bu da iki veya üç günde bir tek öğünde verilir. Yumurta, brokoli, mantar, pırasa vb yemekler zararlıdır. Asla verilmezler. İdeal kiloları 35 kilogram ile 50 kilogram arasındadır. Bu kiloyu geçememek için diyet maması verilir. İdeal boyları 60 santim ile 75 santim arasında değişir. Dişi ve erkelerde farklılık gösterir.

Bernese Dağ Köpeğinin Üremesi

Bernese dağ köpeklerinde dişiler 18 aylık olduktan sonra çiftleşme evresine girer. Erkeklerde ise 6 aylıktan sonra döllenme durumu oluşur. Çiftleşecek dişi arayışlarına girer. Dokuz sene boyunca çiftleşme oluşur bazen yılda iki kere de oluşur. Erkek köpekler için durum farklıdır. Etrafında veya belli bir mesafede çiftleşmek için bekleyen dişi varsa çiftleşmek için atağa geçer. Hamilelik 1 ay ile 90 gün arasında değişir. Doğum yaklaşırken son 10 günde kendine ve yavrularına yer yapar. Son 24 saatte köpeğin vücut ısısı düşer. Bu sırada sancılar da gelmektedir. Doğum en fazla 3 saat sürer. Doğum sonrası diğer köpeklerde olduğu gibi yalayarak temizler. Yalama yavruların kokusunu ve gelişimi anlayabilmek adına 3 hafta sürer. Yavruların gözleri 1 hafta ya da 10 gün içinde açılır ve ayaklanırlar.

Previous

Badana Lekesi Nasıl Temizlenir?

Fillerin Kulakları Neden Büyüktür?

Next