Karpuz Yemek İçin 10 Neden!

|

Ülkemizde özellikle Adana ve Diyarbakır illeriyle ünlü olan meyvelerden birisi olan karpuz, yaz döneminin en çok tüketilen gıdalarından birisidir. Her ne kadar biz karpuzu sadece tadı için tüketiyor olsak da karpuzun faydaları​​​​​​ azımsanmayacak  kadar kritiktir. Karpuz; kalp sağlığını geliştirir, beyin işlevini artırır ve bağışıklık sistemini yeniden etkinleştirir. Ancak karpuz yemek için birçok neden daha var. Yazımızın devamında karpuzun 10 tane faydasını sizler için listeledik.

  1. ​​​​​​Sağlıklı Kalp

Büyük miktarda karpuz yemek, kalp fonksiyonlarını iyileştirir. Karpuz, likopen denilen olağanüstü bir antioksidan seviyesine sahiptir (kırmızı renge sahiptir). Likopen kalbinizi genç tutar ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı önler. Likopen ile birlikte karpuz, kalp krizi riskini azaltan, kolesterolü düşürecek, kan akışını iyileştiren ve kalp atışını düzenleyen yüksek düzeyde potasyum içeriyor.

  1. Güçlü Kemikler

Diyetteki likopen (domateslerde de bulunur) sağlıklı kemiklerin teşvik edildiği gösterilmiştir. Bu güçlü antioksidan osteoporoz gelişiminde rol oynayan kemik hücrelerinin aktivitesini azaltır. Ve yüksek potasyum seviyesi, kemiklerin ve eklemlerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan kalsiyumu korur.

  1. Bağışıklık Sistemini Ve İyileşmeyi Hızlandırır

Karpuzda yüksek düzeyde C vitamini vardır. C vitamini de iyileştirme yaralanmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Kollajen üretiminde rol oynayan enzimlerin C vitamini ihtiyacı vardır. Yaralarınız gerektiği gibi iyileşmiyorsa, karpuz ve turunçgiller gibi gıdalarla C vitamini alımını artırın.

  1. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Karpuz yaklaşık% 90 sudan oluşur ve kalorisi de çok düşüktür, bu da kilo vermek isteyenler için mükemmel bir meyve. Ancak ağırlık kaybetmek için karpuzu düzenli olarak yemenin tek nedeni düşük kalorileri değildir.

  1. Anti-İnflamatuar Özellikler

Karpuz, flavonoidler, karotenoidler (likopen gibi) ve triterpenoidlerden zengindir. Özellikle karpuzdaki likopen, iltihaplanmayı azaltmada ve serbest radikallerin nötrleştirilmesinde büyük sonuçlar veriyor. Olgunlaşmış karpuz aldığınızdan emin olun, çünkü bu anti-inflamatuar bileşiklerin konsantrasyonu daha yüksektir.

  1. Kanseri Önler

Likopen yine gösteriyi çaldı. Bu güçlü karotenoidin prostat kanseri, göğüs kanseri, akciğer kanseri, uterin kanseri ve kolon kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

  1. Vücudu Alkalileştirir

Bugünlerde diyetlerimiz asitli gıdalarla (et, süt, pişmiş ürünler, işlenmiş gıdalar ve fast food) doludur. Yüksek asitteki diyetler kilo artışı ve kanser, tip 2 diyabet, Alzheimer ve kalp hastalığı gibi hastalıkların gelişme riskiyle ilgilidir. Olgun karpuz çok alkalindir ve vücuda bu zararlı ve zararlı asitleri nötralize etmeye yardımcı olur.

  1. Sağlıklı Kaslar Ve Sinirler

Karpuz, kaslarınızın ve sinirlerinizin doğru şekilde çalışmasını sağlamak için iyi bir potasyum ve sitrulina kaynağıdır. Kas kasılmasını kontrol eder ve sert egzersiz sonrası kas ağrısını önler. Vücudumuz sitrulinayı, kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olan ve kan dolaşımını geliştiren arginin haline dönüştürür.

  1. Vizyonu Geliştirir

Bir sürü karpuz yemek, beta karoten, C vitamini, lutein ve zeaksantin gibi yüksek antioksidan düzeyleri nedeniyle göz sağlığı için iyidir. Gözlerinizi gece körlüğü, maküler dejenerasyon ve glokom gibi yaşa bağlı sorunlardan korur.

  1. Cilt Ve Saç

Karpuz A vitaminini dönüştürür, iyi bir miktarda beta karoten içerir. A vitamini sebum ve cilt ve saç sağlıklı ve hidrate tutmak için hücresel büyüme üretiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Previous

Sürekli Kusan Bebeklere Neler Yapılır?

Nar Nasıl Kesilir?

Next