Kabızlığı Yok Eden Gıdalar

| ,

Kabızlık hastaya uygun bir diyet uygulanmadığı sürece iyileştirilemeyen sağlık sorunlarından biridir. Kabızlık, ağrılı bağırsak hareketi sonucu oluşan, sindirimle ilgili bir sağlık sorunudur. Kabızlık çeken insanlarda dışkılama zor olur ve 2-3 günde bir tuvalete gitme ihtiyacı hissedilir. Bu durum normal değildir. Bağırsakların hareketleri kısıtlı olduğundan dışkı dışarı atılmakta zorlanır. Böylece tüm dışkı günlerce bağırsaklarda kalır. Bu durum şişkinlik hazımsızlık karın ağrıları gibi semptomlara yol açar. Kabızlığa iyi gelen besinler ya da kabızlığı yok eden gıdalar isimli makalemizde, doğal yollardan kabızlığa iyi gelecek bir takım besinlere ve onların etkilerine değineceğiz.

Kabızlığı Azaltan Gıdalar

Konstipasyonu hafiflettiği bilinen gıdalar kabızlık için diyet içerenlerdir.  Bu gıdalar piyasada kolaylıkla bulunur ve tüketilebilirler.

a) Lifçe Zengin  Gıdalar

Kabızlığı ortadan kaldırmanın anahtarı dışkıyı yumuşatmaktır. Bu durumu sağlamak kolaydıri bol lifli besinler tüketerek dışkı yumuşatılabilir. Lifler  dışkı dokusunu normalleştirmeye yardımcı olur dışkıyı hacimce büyütür ve kolay akmasını sağlar. Taze meyveler ve domates ve lahana gibi sebzeler çok miktarda lif içerir. Brokoli, çilek, böğürtlen, ceviz, buğday, kepek ve kepekli tahıllar dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olan lifli gıdalardan bazılarıdır. Kabızlığı gidermek için günde 20-35 gram lif alımı faydalıdır. Kabızlıktan kurtulmak isteyenler, diyetlerine çavdar, pirinç, baklagiller ve yulaf gibi yiyecekleri de katmalıdırlar.

Havuç, patates ve bezelye gibi çiğ sebzeler, yeşil yapraklı sebzeden yapılmış salatalar, üzüm, erik kabızlığa iyi gelen besinlerdir. Lif ve mineral açısından zengin olan bu meyveler, birkaç saat içinde kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilir. Üzüm gibi meyveler çok besleyici ve zengin bir vitamin kaynağıdırlar lif ve mineral barındırırlar. Kabızlığı hafifletmek için en iyi gıdalardan biri olarak düşünülen bir diğer meyve papayadır. Olgun bir papaya kolayca sindirebilir ve aynı zamanda yüksek miktarda C vitamini ve E vitamini içerdiğinden çok sayıda sağlık faydası sağlar. Kronik kabızlığı olan insanlara genellikle kahvaltıda olgun papaya yemeleri önerilir.  Az miktarda fındık yemek de iyi gelecektir öte yandan badem yüksek lif içeriği sayesinde doğal bir müshil gibi davranır. Kronik kabızlık hastaları, çiğ badem yiyerek rahatlayabilirler.

b) Keten tohumu

Çözünür lif bakımından keten tohumu zengindir, keten tohumları kabızlığı gidermek ve önlemek için etkilidir Her gün 2 çorba kaşığı  keten tohumu bir bardak yoğurtla tüketilirse çok yararlı olur. Diyetinize fasulye ekleyerek de  rahatsız edici bağırsak hareketinizden kurtulabilirsiniz. Böbrek fasulye, pinto fasulyesi ve lima fasulye, önemli miktarda lif içerdiğinden dışkıyı yumuşatır.

c) Yoğurt Kabızlığa İyi Gelir

Yoğurt ayrıca kabızlık belirtilerini iyileştirmeye katkıda bulunabilir. Yoğurttan yoksun bir diyetin kabızlığa neden olabileceği gözlemlenmiştir. Yoğurt, gıdaların sindiriminde anahtar rol oynayan sağlıklı bakterilerin gelişmesini teşvik eder. Bu bakterilerin olmaması sindirim sürecinde olumsuz etkilere neden olabilir.

d) Su İçmek

Sert dışkıların ardındaki bir başka neden suyun yetersiz tüketimidir. Bu nedenle, lifli gıdalar ile birlikte, günlük yeterli miktarda su tüketilmesi kesinlikle gereklidir. Lif alımını arttırmak, ancak yeterli miktarda su içmemek istenen sonucu vermez. Kabızlıkları olan kişilerin genellikle su alımını ve meyve ve sebze suları gibi diğer sıvıları arttırmaları istenir.

Previous

Meşruiyet Ne Demektir?

Kalbe Zarar Veren Alışkanlıklar

Next