Gıda İntoleransı Nedir?

|

Midenizdeki sorunlar daha sık ve şiddetli hale geldiğinde gıda intoleransı denilen daha büyük bir sindirim probleminiz olabilir. Besin intoleransları sindiriminiz doğal olarak yavaşladığından ve vücudunuzun gıdaları parçalamak için daha az enzim ürettiği için daha sık ortaya çıkar. Uzmanlara göre bu bakterilerin GI bölgesinde fermente edilmesi ve sindirim rahatsızlığına neden olması için daha fazla zaman tanıyor…Zamanla, belirli gıdalar, kimyasallar veya katkı maddelerine karşı daha hassas hale gelebilirsiniz. Bazı örneklere baktığımızda, şarapta bulunan sülfitler, kurutulmuş meyveler ve konserve ürünleri veya monosodyum glutamat ile tatlandırılmış gıdalar içerir. Bununla birlikte, en yaygın gıda hassasiyetleri laktoz ve glutendir. Laktoz intoleransı varsa vücudunuz süt ürünlerinde şeker laktozunu parçalayamaz çünkü bağırsakta bağırsak enzim laktazının seviyeleri düşer. Gluten hassasiyeti olan insanlar, buğday, çavdar ve arpa bulunan bir protein olan gluteni sindiremezler

Bir gıda günlüğü ile gıda intoleransını izleyebilirsiniz

Gıda intoleransının sık görülen semptomları mide bulantısı, ishal, kramplar ve mide ağrısıdır ancak aynı zamanda kusma, mide ekşimesi, baş ağrıları ve  sinirlilik gibi diğer konuları da içerebilir.

Gıda intoleransı sıklıkla tespit edilemeyebilir çünkü herhangi bir reaksiyona girmeden küçük miktarlarda size sorun yaratacak besinleri tükettiğinizde durum anlaşılmaz ya da belirti ortaya çıkmaz. Sorunlu gıdaları tanımanın en iyi yolu bir gıda günlüğü ile ilgilidir. Her yemek için ayrı gıdalar ve porsiyonlar da dahil olmak üzere ne yediğinizin listesini yaparsanız, hangi besinlerin size zarar verdiğini net bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. Yediğiniz besinlerle, semptomlar arasındaki ilişkiyi sizin kurmanız gerekir.

Gıda intoleransı rahatsızlığını hafifletmek sizin elinizde…

Bir veya birkaç potansiyel problemli gıdayı tespit ettiğinizde bunları diyetinizden atın. Birkaç gün sonra diyetinize tek bir yiyecek ekleyin ve reaksiyonu izleyin. Belirtileriniz geri dönerse, rahatsız edici yiyecekleri buldunuz ve artık bunları tüketmemeniz gerekir.

Porsiyon boyutlarını azaltın. Bazen miktarını azaltarak en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz mesela aşırı fruktoza karşı bir hoşgörüsüzlük varsa yarım bardak meyve size o özlediğiniz tatlı tadı verebilir.

 Kendinize Programlar Yapın

Besin ayrıcalıklarınız kümülatif bir etki olabilir. Örneğin, pizza size sorunlar yaratabilir, ancak bazı bileşenler veya kombinasyonların sonucunda bu gerçekleşebilir.

Buğday gibi glüten kaynağı gıdaları kestiğinizde, onların verdiği vitamin ve mineralleri yine de karşılamanız gerekir. Lifler ve B vitamini bunlardan sadece ikisidir. Bu durumda ekmeği tamamen kesmek yerine çok çok az yiyebilirsiniz ve seçiminizi glütensiz ekmekten yana kullanabilirsiniz.

Previous

Arabamın Yakıt Tankı Hangi Tarafta?

Probiyotiklerin Depresyona Etkisi

Next