Sağlık İçin Glüten’e Dikkat!

| ,

Yıllarca glütenin zararları hakkında bilgi verilmesi ve insanların bilinçlenmesi sonucunda glutensiz gıdalar artık her yerde görülmeye başlandı. Süpermarket koridorları, Glutensiz etiketli ürünlerle dolup taştı ve pek çok restoran artık glutensiz seçenekler sunabiliyor. Buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein olan gluteni tolere edemeyen insanlar için, bu büyük bir nimettir. Medyadaki referanslardan başka kanıtlara ya da kanıtlara dayanmayan insanlar kilo vermek, enerjiyi artırmak, otizmi tedavi etmek ya da genellikle sağlıklı hissetmek için glütensiz diyetlere geçiyorlar.

Glutene duyarlı insanlar, glütensiz besinler tükettiklerinde kendilerini daha iyi hissedebilir. Glütensiz besinler biraz pahalı olsa da bu besinlerin raflarda yerini alması sevindiricidir.

Gluten Nasıl Etki Ediyor

Çölyak hastalığı olan insanlar glüteni az miktarda bile tolere edemezler. Proteinin sadece 50 miligramı bile kişiyi sarsabilir ve onu alt-üst edebilir. Çölyak hastalığı olan insanlarda, gluten, bağırsaklara zarar veren bağışıklık tepkisini tetikler. Bu, gıdalardaki besin maddelerinin emilimine müdahale edebilir, bir dizi istenmeyen belirtiye neden olabilir ve osteoporoz, infertilite, sinir hasarı ve nöbet gibi diğer sorunlara neden olabilir. Gluten duyarlığı veya çölyak dışı gluten duyarlığı adı verilen ilgili bir durum, çölyak hastalığına benzeyen fakat bağırsak hasarı olmadan semptomlar üretebilir.

Glutensiz Yaşam

Glutenden kaçınma, geleneksel ekmekleri, tahılları, makarna, pizza ve birayı bırakmaktan daha fazlasını ifade eder. Gluten, dondurulmuş sebzeler, soya sosu, doğal tatlandırıcılar ile yapılan bazı gıdaları, vitamin ve mineral takviyelerini, bazı ilaçları ve diş macunu da dahil olmak üzere birçok başka ürünü terk etmeyi zorunlu kılar. Bu glütensiz bir diyet izlemeyi son derece zor hale getirir.

Glutensiz kalmaya niyetli iseniz, bunun bazı beslenme eksikliklerini önlemek için diyetinizi mercek altına almanızı gerektirebilir. Yani kaş yapmaya çalışırken göz çıkarmamak için vücut için gerekli besinleri optimum düzeyde ayarlayacak iyi bir diyet programı uygulamanız gerekir. Güçlendirilmiş ekmek ve tahıllar B vitaminlerinin önemli bir kaynağı haline geldi. Beyaz pilav, tapyoka ve diğer glütensiz unlar ile yapılan ekimler daha yaygın hale gelmesine rağmen, genellikle vitaminlerle güçlendirilmemiştir. Bu, herkes için bir sorun olabilir, ancak özellikle hamile olan veya hamile kalmış kadınlar için endişe vericidir. Doğum kusurlarını önlemek için daha yaygın olarak folat veya folik asit olarak bilinen vitamin B 9’a ihtiyaç vardır. Kepekli buğday ayrıca bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayan lifler barındırır. Kahverengi pirinç veya kinoa gibi diğer tahıllardan, meyvelerden, sebzelerden ve fasulyenlerden metabolizma için ihtiyacınız olan lifi almak mümkündür. Çölyak hastalığınız veya gluten duyarlılığınızın olabileceğini düşünüyorsanız bir doktora gitmek en iyisidir. .

Previous

Yoga Stresi Nasıl Yok Ediyor?

Arabamın Yakıt Tankı Hangi Tarafta?

Next