Tası Tarağı Toplamak Nerden Gelir?

|

Tası tarağı toplayıp gitmek atasözü, herşeyini toplayıp bir yeri terketmek anlamına gelmektedir. Pılısını pırtısını toplamak atasözü ile aynı anlama gelmektedir. Her atasözünde olduğu gibi bu atasözünde de tarihi bir yaşanmışlık ve günlük yaşam sonucunda ortaya çıkmış bir sözdür.

19. yüzyılda berberler kahvehane köşelerinde işlerini yaparlarmış. Bir süre sonra bu  şekilde çalışmaları yasaklanmış. Maddi durumu iyi olan berberler dükkan tutup berber dükkanlarında çalışmalarını devam ettirmişler.

Maddi durumu buna elvermeyen berberler ise sokak ortasında berberlik yapmaya devam etmişler. Bu durum da çevredeki esnafı rahatsız ediyormuş. Sokakta müşterilerini traş eden berberler sürekli olarak bekçiler tarafından kovalanıyormuş. Berberler de bir kere kovuldukları bir yere bir daha geri dönmüyormuş. Kovulduklarında ise malzemelerini kaybetmemek için tas ve taraklarını toplayarak gidiyorlarmış. O dönemde gerçek anlamda tas ve taraklarını toplayıp bir daha o sokağa dönmemek anlamında söylenen Tası tarağı toplayıp gitmek atasözü günümüzde mecazi olarak günümüzde kullanılan anlama gelmektedir.

Previous

Damacana Neden 19 Litrelik?

Asgari Ücret Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Next