Damacana Neden 19 Litrelik?

|

Türkiye’deki musluk suyununsbüyük illerde yüksek miktarda bakteri içerdiği analizler sonucunda doğrulandıktan sonra damacana girdi hayatımıza. Damacana farklı şekillerde gündem oldu belli zamanlarda. Bazı su dağıtıcılarının yaptığı iğrenç hareketlerle ilgili haberler çıktı. Daha sonra uzun süre kullanım sonucunda damacanalar sağlıksız olabilir haberleri çıktı. Daha sağlıklı olduğu iddiası ile cam damacanalar da çıktı bir süre sonra.

Fakat bu süreçte hep aklımızı kurcalayan bir soru vardı, “neden 19 litre”. Pet şişeler yarım litre, 1 litre, 1.5 litre, 5 litre ve 10 litre gibi yuvarlak sayıyken damacana neden 19 litre? Sorunun cevabı basit aslında, Amerika Birleşik Devletleri.

Bilindiği üzere metrik birimler ile Amerika’daki kullanılan birimler birbirinden farklı, bu farklılık uzunluk birimi olarak karşımıza çıktı çoğunlukla fakat benzer farklılık hacim birimlerinde de var. Metrik sistemde ana hacim birimi litredir, Amerikan sisteminde kullanılan temel hacim birimlerinden birisi de galon‘dur. 1 galon da yaklaşık olarak 3.8 litreye denk gelmektedir. Bizim damacana boyutları da aslında 5 galon hacmindedir. Aslında damacananın gerçek hacmi 19 litre değil, 18.927 litredir fakat biz bunu 19 litreye yuvarlıyoruz.

Previous

Fillerin Kulakları Neden Büyüktür?

Tası Tarağı Toplamak Nerden Gelir?

Next