Yağmurda Yürüyen Mi Yoksa Koşan Mı Daha Fazla Islanır?

|

Ülkemizde de yağmurlu günlerin başladığı bu dönemde, komik ama bir o kadar da ilginç bir soru olan yağmur altında koşan kişinin mi yoksa yağmur altında yürüyen kişinin mi daha az ıslanacağı sorusuna bu yazı altında matematiksel bir açıklama yapmaya çalışacağız.

 

Tahmin edilebileceği gibi bu durumda üç olasılık vardır. Her olasılığın da kendince mantıklı açıklamaları bulunmaktadır. Bu olasılıklardan ilki eşit miktarda ıslanmayı savunur. Buna gerekçe olarak da sabit mesafede kafanızın üstüne ve vücudunuzun ön tarafına düşecek yağmur miktarı aynıdır.  Bunun için aşağıda verilen videoyu inceleyebilirsiniz.

İkinci bir grup da yürüyenlerin daha çok ıslanacağını desteklemektedir. Bunu savunanların iki temel kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan ilki matematikte limite olduğu gibi iki uç noktayı değerlendirmeyi baz almaktadır. Yürümenin en ekstrem durumu olduğunuz yerde beklemektir. Yani hızınız 0 m/s iken tüm yağmuru yiyeceksiniz. Koşmanın ekstrem durumu ise ışınlanmaktır. Bu durumda da üstünüze hiç yağmur düşmeyecektir. Bundan dolayı da hız arttıkça ıslanma artar gibi bir sonuç çıkarılmıştır. Bununla ilgili yapılan bir deneyde yağmur karşıdan 45 derece açı ile yağıyorken, bir defter kağıdına aynı mesafe 7 saniyede koşulduğunda 131 damla, 20 saniyede yürünüldüğünde ise 216 damla isabet ettiği saptanmıştır. Buna göre yağmurda yürüyerek gitmek, koşmaya göre nerdeyse iki misli ıslanmak anlamına gelmektedir.

Son olarak üçüncü düşünceye sahip olanlar yani yürüyenlerin daha az ıslanacağını düşünenler,  koşma durumunda yağmur damalalarının aynı sürede daha çok sayıda birikeceğini ve buharlaşmaları için daha az zaman olduğundan üzerimizin daha ıslak olacağını, aerodinamik tesirleri hesaba katarak, düz yürürken üzerimize düşmeyecek düşey damlaların, koşarak karşıdan gelecekleri için temas edeceklerini, yürürken başımıza düşen damla sayısının koştuğumuz sırada düşenden fazla olamayacağını düşüncesini savunmaktadırlar.

Sonuç olarak düşündüğümüzde bu üç teorinin de farklı gerekçeleri olmakla beraber, hiçbirine sen kesin yanlışsın diyemiyoruz. Benim düşünceme göre yağmurda yürüyen daha çok ıslanır diyenlerin limit ile açıklama yöntemleri doğru.  Fakat bunun geçerli olduğu belli hız aralıkları vardır. Bu hesaplarda damlaların dikey ve yatay periyotlarda, kişinin hızı ve fiziksel özelliklerini de göz önünde bulundurup bir eşitlik çıkarılabilir. Bu eşitlikte her 3 teoriyi de destekleyen bölgeler çıkacaktır.

Previous

Intel İşlemci İsimlendirmesi

Yoga Stresi Nasıl Yok Ediyor?

Next