Banka Borçlarının Yapılandırılması

|

Finans sektöründe refinansman olarak da bilinen kredi borç yapılandırması, kredi çekmiş olan bir tüketicinin kredisini başka bir bankaya kapattırarak kalan borç üzerinden daha az faiz oranı ile yeniden kredi çekmesi anlamına geliyor. Faizler düştüğü esnada mevcut kredinin yeni faiz oranı üzerinden değerlendirilmesine yardımcı olan kredi borç yapılandırması, tüketicilerin ödemekte zorlandıkları kredi borcunu daha rahat bir şekilde ödemelerine de yardımcı oluyor.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi çekmiş olan bir tüketicinin refinansman işlemine giderek mevcut kredi taksitlerini azaltabilmesi mümkün oluyor. Güncel ve düşürülmüş faiz oranlarından yararlanabilecek olan tüketici için, kredinin başka bir bankaya geçirilmesi durumunda erken kapama cezasının ödenmesi gerekiyor. Bu nedenle konut kredisinde aynı banka üzerinden borç yapılandırma işleminin uygulanması tavsiye ediliyor. Tüketicinin yeni çekeceği kredinin faiz oranı, eski kredisinin faiz oranından düşük ise avantajlı bir konuma geçmesi sağlanıyor.

Kredi Borcu Yapılandırması

Konut kredisi dışında kalan ihtiyaç kredilerinde de borç yapılandırma işlemi uygulanabiliyor. İhtiyaç kredilerinin konut kredilerinde olduğu gibi uzun süreli bir ödenme süresi olmadığından dolayı çok fazla kar sağlanmadığı biliniyor. Ancak taksitlerini ödemekte zorlanan tüketiciler için bankaların verdiği bu hizmet kapsamında, ihtiyaç kredilerinde de bu hizmet müşteriler ile buluşuyor. Başka bir banka tercih edilecek ise erken kapama ücreti ihtiyaç kredisi bünyesinde ödenmesi gereken bir tutar olarak tüketicinin karşısına çıkıyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan yasal düzenleme ile beraber, kredi kartı borcu olup bu borcu ödemekte zorluk çeken tüketiciler için borç yapılandırması devreye giriyor. Bu avantajdan yararlanabilmek için tüketicinin mevcut kredi kartı borcunun yasal takibe düşmemiş olması gerekiyor. Takibe düşmemiş olan kredi kartı borçları için tüketicilere 72 aya varan vadeler ile yapılandırma avantajı sağlanıyor. Banka kurumları arasında değişkenlik gösteren bu süre genellikle 12 ay ve 24 ay gibi süreler ile sınırlandırılıyor. Kredi kartının kullanılarak borcunun kapatılması durumunda ise tüketiciye en fazla 48 aylık bir vade süresi tanınıyor. Refinansman işlemleri her banka tarafından müşterilerine belirli şartlar altında sunuluyor.

Previous

FinTech ve RegTech Nedir?

Hava Yastığı (Airbag) Nedir?

Next