FinTech ve RegTech Nedir?

|

Finansal teknolojinin gelişimi ile beraber dünyada olduğu gibi Türkiye’de de fintech ve regtech gibi terimler bireylerin hayatlarına girmiş bulunuyor. Kredi kartlarının 60’lı yıllarla beraber kullanılmaya başlanması pek çok yeniliğin ve teknolojik gelişmenin finansal anlamda hayata geçirilmesine olanak tanıyor. Finansal teknoloji öğeleri arasında yer alan fintech ve regtech gibi terimler, kredi kartı kullanan kişilerin bilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Fintech Nedir?

Finansal teknoloji olarak da tanımlanabilen Fintech, son yıllarda popüler bir terim olmasına rağmen bugüne gelindiğinde geleneksel finansal hizmetlerin varlığını tehdit ediyor. Müşteri katılım yeteneklerinin geliştirilmesi ve kolaylaştırılması adına bilgisayar programlarının yer aldığı bir sistem olarak tanımlanabilen Fintech, yeni hayata geçirilen teknoloji sağlayıcılarını da konu ediniyor. Teknolojik finansmanın geliştirilmesi ve bugün kullanılan hale gelmesi için uzun yıllardır kullanılan bir terim olarak biliniyor.

Fintech’in Önemi

Mobil internet kullanımının son dönemlerde masaüstü sürümlerini aşması ve hayatın pek çok alanında yer alıyor olması, Fintech’in yükselmesini sağlamış bulunuyor. B2B ve B2C düzeyinde yapılmış olan işlerin geliştirilmesine yardımcı olan bu terim, şirketlerin işlerini büyütmek için banka şubeleri ya da yatırımcıyı ziyaret etme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Akıllı telefonlarda yer alan uygulamaların yenilikçi ve mobil ödemelere açılmış olan versiyonları, Fintech’in öneminin artmasına yardımcı oluyor. Kişiden kişiye ödemeler, mobil cüzdanlar, gerçek zamanlı ödemeler Fintech sayesinde gerçekleştiriliyor.

Regtech Nedir?

Düzenleyici Teknoloji tanımının kısaltılmış hali olarak bilinen Regtech, işletmelerin gelişen düzene uyum sağlayabilmeleri için tasarlanmış bir teknolojiyi ifade ediyor. Gün geçtikçe ivme kazanan teknolojik finansal bir sistem olan Regtech, finansal regülasyonun sıkılaşması ile beraber yönetim bilgisini saklama, yakalama ve analiz etme gibi artışların geliştirilmesinde önemli bir ol oynuyor.

Regtech yaklaşımı temelde müşterinin deneyimini sağlamak amacı ile kullanılıyor. Finansal teknoloji alanında sıklıkla tercih edilen bir sistemsel bütün olarak gelişen teknoloji karşısında Regtech müşterinin arayışına cevap veriyor. Doğru Uyum Metodu adı verilen bir sistem ile teknolojik ürünler Regtech terimi ile bağlantılı hale getirilerek finansal sektör içerisinde kullanılıyor.

Previous

Deniz Mili

Banka Borçlarının Yapılandırılması

Next