Findeks Nedir?

|

Pek çok yerde karşımıza çıkan Findeks, kişilerin kredi ve kredi kartı kullanımlarını tutan bir platformdur. Kredi kullanımında ya da kredi kartı limiti değerlendirmelerine findeks puanı büyük rol oynamaktadır. 

Findeks puanı 0 işe 1900 arasında değişebilen ve kişinin risk durumunu planlayan bir sistemdir. Findeks puanınızı belirleyen etmenler aşağıda listelenmiştir:

  1. Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (35%)
  2. Mevcut hesap ve borç durumu (35%)
  3. Yeni Kredili ürün açılışları (11%)
  4. Kredi kullanım yoğunluğu (10%)
  5. Diğer (9%)

Yukarıdaki listeden çıkarılabilecek sonuçlardan biri, borcunuzu zamanında ödemeniz gerektiğidir. Bir diğeri ise, ne kadar çok kredi ya da kredi kartı geçmişiniz varsa puanınızı o derece yüksektir (tüm ödemelerinizi zamanında yaptığınızı varsayarsak). Yani hiç kredi kullanmamış birinin kredi puanı 1900 olmayacaktır.

Findeks Kredi Puanı Sınıflandırması

Findeks puanına göre kişiler 5 grup içerisinde olacak şekilde sınıflandırılır:

  1. Çok Riskli Grup (0-699): Bu gruptaki kişiler kredi veya kredi kartı limit artırımında çok büyük sorun yaşarlar. Bu kişilere kredi verecek bankaları çok zor bulursunuz. Kefilsiz herhangi bir kredi bulma ihtimalleri yoktur. Fakat ev almayı düşünüyorlarsa senet ya da Emin Evim gibi projelerle ev sahibi olabilirler.
  2. Orta Riskli Grup (700-1099): Bu grubun finansal destek alma şansları daha yüksektir. Ülkemizde bu grupta yığılma vardır. Sabit geliri olduğunu gösterdiklerinde bu gruptakilerin destek alması mümkündür. Fakat faiz oranı çoğunlukla ortalamanın üstünde olacaktır.
  3. Az Riskli Grup (1100-1499): Bu gruptakilerin kredi çekme şansları daha yüksektir. Bankalar kendilerini güvende hissedecek oranda kredi kullanımını destekler. Bu grupta puanınızı 1500e ne kadar yakınsa o kadar rahat finansal destek alabilirsiniz.
  4. İyi Grup (1500-1699): Bu grubun kredi konusunda bir sorun yaşaması zor görünmektedir. Sabit gelir gösterdiği takdirde finansal destek alabilir.
  5. Çok iyi Grup (1700-1900): İyi grupta olduğu gibi bankalar tarafından sevilen müşteri grubudur. Bankalardan diğer kullanıcılara kıyasla daha düşük oranlı  kredi teklifi alabilirsiniz.

Yukarıdaki listede de belirttiğimiz gibi eğer kredi puanınızı 1500 üzerindeydi yani son iki grup içerisindeyseniz, kredi kullanımı ile alakalı sorun yaşamazsınız. Aksi durumda kefil, düzenli maaş gibi parametreler önemli rol oynayacaktır.

Findeks Raporu İçeriği

Findeks raporunda belli başlı bölgeler yer almaktadır. Yazımızın bu kısmında bu bölgeleri kısaca açıklayacağız.

İlk sayfada kredi puanınızı ve bunun yanında da artış ya da azalır olduğunu gösteren ok işareti bulunmaktadır.

Çalışılan Kurum Sayısı: Kaç tane bankanın finansal desteğinden faydalandığınız gösterilmektedir.

Kredili Ürünler: Toplamdaki kredi ve kredi kartlarının toplamıdır.

Limitler Toplamı: Kredi kartlarınızın toplam limiti + çektiğiniz kredilerin anapara miktarlarının toplamı

Borçlar Toplamı: Kredi kartlarınızın toplam borçları + kredilerinin kalan anapara borcunun toplamı

Diğer parametrelerden en önemlisi Takibe Alınmış Kredi Sayısı’dır. Takibe alınmış olmanız sizler için çok büyük bir dezavantajdır. 5 yıl kadar süreyle bankalar tarafından kara listeye alınmaya kadar ağır sonuçları olabilmektedir.

Previous

Probiyotiklerin Depresyona Etkisi

Meşruiyet Ne Demektir?

Next