Banka Kredisi Faiz Hesaplama Formülü Faiz Çeşitleri

|

Kredi faizini hesaplamanın en kolay yolu bir hesap makinesiyle veya hesap tablosuyla yapılır, ancak isterseniz elle de yapabilirsiniz. Faizin nasıl tahsil edildiğini tam olarak anlamak önemlidir ve bu da krediye ve borç verene bağlıdır. Faiz oranları gün, ay ve yıl olarak çeşitlendirilir. Örneğin, kredi kartları genellikle günlük faiz uygularlar ve bundan dolayı ödemenizi olabildiğince çabuk yapmanızı isterler.

 

Diğer borç veren kuruluşlar faizleri aylık veya yıllık olarak hesaplayabilir. Bu ayrıntı önemlidir çünkü hesaplamalarınız için doğru sayıları kullanmanız gerekir. Faiz oranları, genellikle yıllık yüzde oranı olarak hesap edilir. Aylık olarak faiz ödüyorsanız, bu oranı, hesaplamalarınız için 12’ye bölerek aylık bir kurda dönüştürmeniz gerekir. Örneğin, yıllık% 12 faiz uygulayan bir banka bunu aylık % 1 oranında yansıtır.

Formüllü Tablolar

Mümkün olduğunca az matematik yapmak isterseniz, teknolojiden yararlanabilirsiniz. Microsoft Excel, Google E-Tablolar ve diğerleri gibi e-tablolar, kredinizin bir modelini oluşturmayı kolaylaştırır. Bir e-tabloda faizin tam olarak nasıl hesaplanacağına bakıp, kolay adımlarla durumunuzu izleyebilirsiniz. Oluşturulan modelle, farklı kredilerin nasıl karşılaştırıldığını kolayca görebilir ve hayat boyu faiz maliyetleri ile nasıl karşılaştığınızı görebilirsiniz.

Bir kredi amortisman hesaplama aracı sizin için her şeyi yapar. Aylık ödemenizi hesaplar, her bir ödemede ne kadar faiz olduğunu gösterir ve her ay borç bakiyenizin ne kadarını ödediğinizi gösterir. Daha fazla analiz yapmak isterseniz hesap özetinizi bir e-tabloya kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Kredi Faizini Kendiniz Nasıl Hesaplarsınız?

Elektronik tablo veya hesap makinesi kullanmak istemiyorsanız her şeyi elle halledebilir veya en azından kendiniz bir elektronik tablo oluşturabilirsiniz. Böylece faiz masraflarını anlama konusunda daha profesyonel davranmış olursunuz. Tüm kredileriniz için bunu yapmanın en iyi yolu bir amortisman tablosu oluşturmaktır.

Bu tabloda, her ödemeyi, faiz ve anapara tutarı ve kalan herhangi bir zamanda kredi borç bakiyenizi görüntülersiniz. Hesaplamak için birkaç önemli değişken bilmeniz gerekir. Bunlar, faiz oranı, ödünç alacağınız zaman süresi yani vade sayısı ve anaparanız. Böylelikle basit bir maliyet hesabı yapılabilir. Faiz maliyetlerinin hızlı bir şekilde tahmin edilmesi için basit bir faiz hesaplaması size yeterince yakın bilgi verebilir.

Basit Bir Faiz Örneği

  • Bir yıl için %5 oranında 200 pound ödeyeceğinizi varsayalım. Ne kadar faiz ödeyeceksiniz?
  • Basit faiz ile ilgili formül şöyledir,
  • Faiz Oranı= Anapara x Faiz Oranı x Zaman (YIL).
  • Faiz = 200 £ x 0,05 x 1,
  • Faiz = 10 £ olarak bulunur (Yıllık ödenecek faiz tutarı).

 

Previous

Riskli Gebelik Nedir?

Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

Next