Banka Kredi Sözleşmesini Vermiyor

|

Günümüzün en büyük ekonomik kaynaklarından biri bankalardır. Bu bankaların halkın en büyük ihtiyaçlarını maddi olarak karşılamaktadır. Devletin bankaların faiz oranları hakkında ciddi yaptırımlar yapması ve düşüşler yapılması hakkında bankaların ülkeye daha fazla kazanç getireceği düşüncesinde olduğunu bilerek bankaların faiz oranların düzenleyerek hemen hemen sabitlemişlerdir.

Bireylerin bankalardan kredi çekmek istediklerinde bankanın belli şartlar altında istenen meblağın olumlu sonuçlanması sonucunda krediye onay vermektedir lakin bu parayı vermeden belli bir sözleşme yapmak zorunluluğu mevcuttur. Banka yapılan kredi sözleşmesini vermiyor kendi bünyesinde muhafaza etmektedir. Mükellefler bu sözleşmelere imza attıktan sonra doğacak her türlü olumlu ya olumsuz sonuca da imza atmış olup bu durumu kabul etmiş bulunmaktadır.

Sözleşmeden Doğacak Sorunlar Nelerdir? 

Bankadan alınmak istenen meblağ karşılığında banka mükelleften alacağı geri ödemeyi garanti altında tutmak için para karşılığında karşılıklı bir sözleşme yapmaktadır. Bu sözleşme karşılığında mükellefin borcunu ödeyememesi neticesinde bankanın alacağını garanti altına almış olmasından dolayı belirli mercilere başvurmaktadır.

Bunlardan ilki kefiller olmaktadır. Kefillerden de bir şey elde edemeyen banka kurumları ihtar vererek icra takibinin başlayacağı hakkında bir tebligat gönderir. Mükellefe yapabileceği ya da yapacak bir durumu olmadığı takdir de icra takibi başlatılarak haciz olayına gidilir ve kişinin üzerine kayıtlı olan mal ve mülküne haciz uygulanarak borcu temin etmeye başlanır.

Sözleşmenin Tam Okunması Ve Sonra İmza Atılması

Kredi talebinde bulunan kişiler hiç bir şekilde bankanın sözleşmeden neler yazdığını okumadan imza atma hakkında tüketici kurumları gerekli uyarıları yapmaktadır. Banka müşterileri parayı aldıklarında sözleşme akdinin bir örneğini almaları gerekmektedir. Banka kredi sözleşmesinin vermiyor kişiler de bir örneğini alıp muhafaza edip saklamalıdır ilerde doğacak sorunlara karşı elinde de bir belge olması gerekmektedir.

Previous

Çocuklarla Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur?

Intel İşlemci İsimlendirmesi

Next