Banka Dilekçe Örneği

|

Bankalar artık hayatın bir parçası haline gelen işletmelerdir. Kredi, banka kartları sıkça kullanılıyor. Örneğin marketten satın alınan bir su bile bankanın vermiş olduğu kart ile satın alınıyor. Ev kirası bankadan ödeniyor. Elektrik ve su bankanın internet sitesi üzerinden yatırılabiliyor.

Bankacılık sistemi ülkedeki sağlam temelli ve iyi işleyen kurumlara bağlıdır. Eğer bir bankada bir işlem yapılıyorsa bu illaki bir yazılı kaynağa bağlanır. Bankalar hiçbir zaman sizin talimat dışında işlem yapamazlar ve yapmazlar. Yapılırsa eğer, sorumlular büyük bir cezai işlemler ile karşılaşırlar.

Bankaya Dilekçe Nasıl Yazılır? 

Bankada bir müşteri ile işleme başlamadan Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi adlı sözleşme imzalanır. Bu sözleşme imzalanır ve bankada bir hesap açılarak işlemlere başlanır. Sonrasında ise isteğe göre mesela kredi çekilmek isteniyorsa Kredi Genel sözleşmesi adlı sözleşme imzalanır.

Ya da bir yatırım hesabı açmak isteniyorsa Sermaye Piyasası İşlemleri Çerçeve Piyasası adlı sözleşme imzalanır. Banka ile müşteri arasındaki işlemler bu sözleşmeler çerçevesinde yapılır. Bazen bu sözleşmelerin imzalanmasından sonra, bazı maddelerin değişmesi ya da sonlandırılması gerekebilir. Bu ve buna benzer durumlarda müşterilerin, bankaya dilekçe yazması gerekir. Peki ya bu gibi durumlarda bankaya dilekçe nasıl yazılır.

Bankaya bir dilekçe yazılıyorsa öncelikle bu işin muhatabı belirlenir. (Örneğin şubeye mi? Ya da müdürlüğe mi? ). Bundan sonra konu olan bankacılık hizmetinin numarası belirtilir. En son olarak da istek veya talimat belirtilir. İstek belirtildikten sonra tercihe bağlı olarak İsim Soy isim, Adres, Telefon Numarası, TC Kimlik No yazılabilir. Bankaya yazılan dilekçe örnekleri çoğalabilir. Fakat diğer hepsi birbirine benzemektedir. Yapılması gereken hangi işlem için dilekçe yazılacağına karar vermektir. Daha sonra isteki de belirterek dilekçe bankaya ulaşmalıdır.

Previous

Soğan Soyarken Gözümüz Neden Yaşarır?

Bitcoin Nedir ?

Next