Kırk Yıl Edebiyat

|

İlk yazısı 1966’da Yeni Ufuklar dergisinde yayımlanan Nedim Gürsel bu yıl edebiyattaki 40. yılını yaşıyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, kitapları on farklı dile çevrilmiş yazar kadar Türk edebiyatı için de önemli olan bu yıldönümü dolayısıyla bir sempozyum düzenliyor. Sempozyum, 5 Ocak 2006 günü, ilkine edebiyat bilimcilerinin, ikincisine usta edebiyatçı ve eleştirmenlerin katılacağı iki oturumdan oluşuyor: “Yazarlığının 40. Yılında Tüm Yönleriyle Nedim Gürsel” başlıklı etkinliğin saat 10:00’da başlayacak ilk oturumuna Necdet Öztokat, Tanju İnal, Bahriye Çeri, Seza Yılancıoğlu, Kamil Civelek ve Ali Tilbe; 12:00’da başlayacak ikinci oturumuna Doğan Hızlan, Enis Batur, Semih Gümüş, Gül İrepoğlu ve Hale Seval konuşmacı olarak katılıyorlar.

Gürsel’le ilgili bir başka etkinlik, çevirmen Esther Heboyan, gazeteci yazar Josephine Dedet ve Seuil Yayınevi yabancı edebiyat sorumlusu Annie Morvan’ın katılacakları “Yıldönümün Kutlu Olsun, Nedim Gürsel” başlıklı, yine 5 Ocak günü saat 19:00’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek söyleşi.

Nedim Gürsel, 1951 yılında Gaziantep’te doğdu. 1970 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi; daha sonra Sorbonne Üniversitesi Karşılaştırmalı Diller Bölümü lisans ve doktora programlarını tamamladı. Gürsel, yazmaya çok genç yaşta, çeşitli dergilere gönderdiği deneme ve eleştiri yazıları ile başladı. Başlıcaları 1976 TDK Ödülü, 1987 Haldun Taner Öykü Ödülü, 1987 Fransız Pen Kulüp Özgürlük Ödülü olan çok sayıda ödül kazandı; son romanı Resimli Dünya ile Medicis Etranger Ödülü’ne aday gösterilen sekiz yazardan biri oldu. Geçtiğimiz yılın son günlerinde de Gürsel’in hayatı ve edebiyat deneyimi etrafında biçimlenen, yazarın Hale Seval’le söyleşilerinden oluşan Yeryüzünde Bir Yolcu adlı bir kitap yayımlanmıştı.

Previous

Ses Bilgisi :

Sembolizm,

Next

Yorum yapın