Bilgisayarın Genel Yapısı

|

BİLGİSAYARIN GENEL YAPISI

Bilgisayar insan hayatında bir çok kolaylıklar sağlamaktadır. Öncelikle askeri ve araştırma amaçlı kullanılmaya başlanan bilgisayarlar, günümüzde artık her eve girmiş bir durumdadır. Bilgisayar çalışma prensibi olarak, tamamen lojik bir yapıya sahiptir. Genişletilmiş bu lojik yapı bize, hayalini bile kuramayacağımız dünyaların kapılarını arkasına kadar açmaktadır.

Bilgisayar genel yapı olarak bir işlemci ve buna bağlı RAM,ROM ve ara birimlerden oluşmaktadır. Donanımsal yapı montaj tamamlandıktan sonra yazılımsal olarak desteklenmesi sonucunda bilgisayar kullanıcının hizmetine sunulmuş olur.

BİR PC‘NİN İÇİNDE KULLANILAN KARTLAR.

·EKRAN KARTLARI:

Bilgisayar üzerinde yapılan işlemleri kullanıcıya monitör vasıtası ile aktarılmasını sağlayan kartlardır. Teknoloji geliştikçe ekran kartlarının kullanıcıya sunduğu özellikler ve yenilikler artmıştır. İlk ekran kartları mono ekran kartlarıydı. Bunu uygun olarakta monitörler de mono yani renksiz monitörlerdi. Daha sonraki yıllarda, ekran kartları ve monitörlerde RGB (RED GREEN BLUE) yapısı ile renkler görüntülenebilinir duruma gelmiştir.

Ekran kartları VESA, ISA, PCI ve AGP teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir. Bunu paralel olarakta monitörler aynı uyumu sağlamışlardır.

Günümüzde artık ekran kartları geliştirilerek 3 boyutlu ve 32 bit renk genişliğine sahip duruma gelmişlerdir.

·MODEMLER

Modemler yapı olarak bilgisayar üzerindeki bilgilerin telefon hattı kullanarak transferini gerçekleştiren external (harici) ve internal (dahili) fiziksel yapıya sahip kartlardır. Günümüzde modemler ağırlıklı olarak internet bağlantıları için kullanılmaktadır.

Modemler çalışma prensibi olarak bilgisayar üzerindeki dijital sinyalleri analog sinyallere çevirerek, telefon hattı üzerinden transferini sağlar.

·SES KARTI İsminden de anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak multimedya uygulamalarda seslerin kullanıcıya aktarılmasını sağlayan kartlardır. Bir ses kartından sadece ses çıkışı değil, ses girişleri ve sesi mixer (karıştırma) etme özellikleri de bulunmaktadır. Genellikle kurulumu kolay ve maliyeti düşük kartlardır.

·ETHERNET KARTI

Ethernet kartları, ev bilgisayarlarında pek kullanılan kartlar değildir. Genellikle iş yerlerinde kullanılan ethernet kartları, bir network üzerine PC’lerin bağlanabilmesi için kullanılan kartlardır. Çift taraflı data transferine izin veren bu kartlar iki çeşittir. 10 Mbit/sec. ve 100 Mbit/sec. gibi ayrılmaktadırlar. 100 Mbit/sec. olarak çalışan ethernet kartları full dublex ve half dublex olmak üzere ikiye ayrılır. Yüksek performans gerektiren yerlerde 100

Mbit/sec. ethernet kartları tercih edilmelidir.

·I/O (INPUT/OUTPUT) KARTLARI

Daha önceki yıllarda kullanılan bilgisayarlar hard disk sürücüleri, cd-rom sürücüleri, floppy sürücleri, com portlar ve paralel portlar I/O kartlar vasıtası ile bağlanabilmektedir. Artık I/O kartları mainbordlar üzerinde olduğu için, hem maliyetler düşmektedir hemde performans artmaktadır.

·TV KARTLARI (CAPTURE DEVICE)

TV kartları dışarıdan aldıkları TV ve Radyo sinyallerini Tuner vasıtası ile görüntü olarak kullanıcıya aktarmaktadır. Bu kartlar ayrıca alınan hareketli görüntüleri capture ederek resim formatında bilgisayara aktarabilmektedir.

·SCSI KONTROL KARTLARI

SCSI ara birim kartı olarakta geçen bu kartlar, SCSI donanımları, bilgisayara uyumlu duruma getirir. SCSI kartlar diğer arabirimlere göre daha hızlı çalışmaktadır.

ARIZALI FLOPPY SÜRÜCÜSÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİ

Teknik servisimize gelen bilgisayara disket taktığımız zaman, istenen disket içindeki bilgiler okunamamaktadır. Disket sürücüsünü temizlemek için temizleme disketi kullandıktan sonra aynı problem devam etmektedir. Bilgisayar kapatılıp, beslemesi kesildikten sonra, kasa açılıp, disket sürücüsünün önce elektrik kabloları (besleme) söktük. Daha sonra ise data kablolarını çıkarttık. Daha sonra disket sürücüsünü kasaya bağlayan 4 adet vidayı söktük. Disket sürücüsünü kasaya ve diğer kartlara zarar vermeden dikkatli bir şekilde çıkarttık. Yeni bir disket sürücüsünü poşetinden çıkartarak, boşalan disket sürücüsünün yuvasına yerleştirdik. Çıkardığımız vidaları kullanarak disket sürücüyü yerine monte ettik. Daha sonra besleme kablolarını çıkardığımız şekilde dikkatlice taktık. Daha sonra disket sürücüsünün üzerinde 1 yazılı yere, data kablosunun kırmızı renk ile işaretli kısmı gelecek şekilde, data kablosunu taktık. Herhangi bir probleme karşı bilgisayar kasasını kapatmadan bilgisayara besleme vererek, bilgisayarı açtık. Disket sürücüsünü windows ve dos ortamında ayrı ayrı test ettik. Bu testler esnasında data okuma ve data yazma testlerini uyguladık.

Bu testleri, disketteki dosyalar hard-disk’e kopyalayıp ve hard-disk’teki dosyaları diskete kopyalayıp gerçekleştirdik. Ayrıca bir disketi formatlayarak, disket sürücüsü ile olan testlerimizi bitirdik. Bilgisayarın kasasını kapatarak, son bir kez daha bilgisayarı açıp kontrol ettik. Son olarakta bilgisayarı çalışır durumda sahibine teslim ettik.

PROBLEMSİZ ÇALIŞAN BİR BİLGİSAYARA İKİNCİ BİR DİSK TAKILMASI VE TANITILMASI.

Bilgisayar sahibinin isteği doğrultusunda, 15 GB kapasiteli Seagate marka bir hard-disk’ i takmak için bilgisayarın kasasını dikkatli bir şekilde açtık. Öncelikle Hard-disk’i monte edebileceğimiz uygun bir yer araştırdık kasa içinde. Üzerindeki hard-disk’in altına boş bir yere diğer hard-disk’i birbirlerine temas etmeden yerleştirdik. Daha önceden üzerinde çalışan hard-disk tek başına takılı olduğu için, hard-disk üzerindeki jumperlar ile bu diski master olarak ayarladık. Yeni takacağımız diski, slave olarak ayarladıktan sonra, önce besleme kablolarını, daha sonrada data kablosunu hard-disk üzerindeki 1 yazılı yere data kablosunun kırmızı ile işaretlenmiş uç gelerek taktık. Bu şekilde Bilgisayarı açarak, yeni taktığımız diski tanıtabilmek için “delete” tuşuna basarak setup’a girdik.

Setup içinde Auto HDD Detect seçeneğini kullanarak hard-disk’i bilgisayara tanıttık. Daha sonra setuptan yaptığımız değişiklikleri kaydederek çıktık. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, DOS üzerinden “fdisk” komutunu kullanarak diski formatlamaya hazır duruma getirdik. Daha sonra bilgisayarı tekrar başlatarak. Yine DOS üzrinden diski “format d:” komutu ile formatladık. İlk olarak “format c: /q” komutu kullandık, fakat disk yeni disk olduğu için quick (hızlı) format çalışmadı. Bu yüzden “format d:” yazarak diski formatladık. Diski tek partionda oluşturabilmek için FAT32 destekleyen dos komutları kullandık. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlattığımızda, yeni taktığımız disk, hem dos ortamında hemde windows ortamında problemsiz olarak çalıştı. Cihazı sahibine teslim ettik.

Previous

Why Cable Tv…

Bir Pc’ye Modem Kurulması

Next

Yorum yapın