Yeni Doğan Bebeklerde Sarılığın 6 Nedeni

| ,

Hayata yeni gözlerini açan bebeklerde çıkan rahatsızlıklara bakıldığında genelde sarılık rahatsızlığıyla karşılaşılır. Bu rahatsızlığın bebeklerde genel olarak görülmesinin belirli sebepleri vardır. İşte bu sebepler;

Anne Sütü

Annelerin sütünde yer alan bir madde bebek kanında mevcut olan bilirubin maddesinin miktarında artmaya neden olabilmektedir. 3. haftada başlayarak 10. haftaya kadar sürebilmektedir.

Kan Uyuşmazlığı

Bebek ve anne arasındak kan uyuşmazlığı sebebinden dolayı hamilelik döneminde annenin vücudunun geliştirdiği anitkorların plesanta yolu ile bebeğe geçmiş olması sarılık sebebidir.

Fizyolojik

Bebeklerin %97’sinde görülen bu sarılık nedeni bebeklerde karaciğerin tam olarak oluşmamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Doğumdan sonraki 2. ya da 3. günde kendini gösterir ve 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde geçer.

Bağırsak Problemleri

Bilirubin maddesinin bebeğin vücudundan atılabilmesi için bağırsak sisteminden dışkı şeklinde dışarı atılması gerekir. Bazı bebeklerde yeni doğduğu zamandan itibaren oluşan bağırsak ve gaz problemleri nedeni ile atılamayan bilirubin maddesi vücutta tekrar emilerek sarılığa neden olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kimi durumlarda bebekte yaşanan idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı da bilirubin miktarının artmasına ve sarılık rahatsızlığının bebekte görülmesine neden olabilmektedir. Bu enfeksiyon türü çok nadir görülen sarılık nedenlerindendir.

Enzim Hastalıkları

Kalıtımsal olarak bebekte embriyo döneminden doğumuna kadar oluşan enzim rahatsızlıkları sarılığın nedenlerinden bir tanesidir.

Previous

Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Buzluğunuzu Test Etmenin Pratik Yolu

Next