Sürekli Kusan Bebeklere Neler Yapılır?

| ,

Yeni doğan bebeklerin belirli bir miktar süt kesiği şeklinde kusması normaldir. Uzmanlar, bebeğin kilo alımının normal düzeylerde olması durumunda endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyorlar.

Bebekler Neden Kusarlar?

Bebeklerde kusma yaş ve alınan besinlere göre farklılıklar gösterir. Yeni doğan bebeklerin doğumdan sonraki ilk haftalarda az miktarda kusması normal olarak karşılanıyor. 6 aya kadar olan bebeklerde ise reflü çok sık karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Reflüye mide borusunun mideye bağlandığı noktada bulunan kasın az çalışması sebep oluyor. 6. Aya doğru bebekler normal oturmaya başladıkça reflü de kendiliğinden düzelme gerçekleşiyor. Verilen ilaçlar değil, mide kasının normal düzeye gelmesi nedeniyle reflü kayboluyor.

6-12 ay arası olan bebeklerde ise ek besinlere geçme aşamasında kusma görülebiliyor. Bebeklerin bazı besinlere alerjisi olması ihtimali dikkate alınarak, ek gıdaya geçerken yiyeceklerin azar azar verilmesi kusmayı azaltacaktır. 1 yaşından büyük çocuklarda kusma nadir olarak görülmektedir. Ancak çok sık kusma gerçekleşiyorsa enfeksiyon ve reflü ihtimaline karşı uzmana başvurulmalıdır.

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kusmayı engellemek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Bebeğiniz emzirdikten sonra hemen kusuyorsa kısa aralıklarla azar azar emzirebilirsiniz. Uzmanlar, bebek kustuktan hemen sonra aç olduğunu düşünerek yeniden emzirilmemesi, beslenmesi için bir iki saat beklemenin yararlı olacağını belirtiyorlar. Ayrıca kusan bebeğe hemen arkasından su verilmesi mide bulantısını arttırabileceğinden kesinlikle su içirilmemesi gerekiyor.

Bebeği dik olarak tutmak, yatıyorsa yan olarak çevirmek kusmuğun ciğerlerine kaçmasını önlemek amacıyla yapılması gerekenlerin başında yer alıyor. Eğer bebek ek gıdaya geçmişse ve yeni besinlere tepki olarak kusuyorsa yarım saatlik periyotlarla azar azar verilmelidir. Ancak bebeğin normalde alması gerekenden daha fazla besin alarak kusmayı kolaylaştırmamaya dikkat etmek gerekiyor. Ancak bebek fışkırma şeklinde kusuyorsa, idrar yolları enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonları olabilme ihtimali bulunuyor. Vakit geçirmeden doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Previous

Sezaryen İle Doğum Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Karpuz Yemek İçin 10 Neden!

Next