Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

|

Bu konuda birçok seçenek mevcuttur ancak ebeveynlerin hem çocukların mutlu vakit geçireceği ve zevk alacağı oyunlar hem de onların zihinsel gelişiminde pozitif yönde etkili olabilecek oyunlar seçmelidir. Bunların dışında çocukların sağlık durumları da göz önünde bulundurulmalıdır. Oyun seçiminde çocuğun yaş ve fiziksel durumu da dikkate alınmalıdır.

Evde Hangi Oyunlar Oynanabilir?

Bu oyunlar iki gurup altında toplanabilir. Birincisi çocuğun fazla hareket etmeden oturduğu yerden oynayabileceği bilmece sorma, bulmaca çözme. bilgi yarışması, isim şehir hayvan oyunu, sessiz sinema, monopoly gibi oyunlar mevcuttur. İkinci gurupta ise çocuğun fiziksel aktivitesine bağlı saklambaç, körebe, küçük top oyunları, mendil kapmaca, kovalamaca, deve cüce gibi oyunlar mevcuttur.

Engelli Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar Nelerdir?

Engelli çocuklar için oynanabilecek oyun seçiminde biraz daha önemlidir. Bu çocuklar için onları kendilerini psikolojik olarak rahat hissetmelerini sağlayacak oyunlar oynanmalı ve farklı kategoride değerlendirilmelidir. Tekerlekli sandalye de yaşamlarını sürdürenler ile zeka oyunları, sessiz sinema, el oyunları oynanmalı.

El veya kol engellisi olanlar ile saklambaç, ip atlama, ayak topu, oynanmalı. Zihinsel engelli çocuklar ile ufak şaka oyunları, kovalamaca gibi oyunlar oynanmalı. Birde istisnai olan down sendromlu çocuklar var bunlar için diğer engelli çocuklar ile oynanabilecek oyunlardan ziyade oyun farkı göz etmemek gerekir çünkü bu çocuklar bütün aktiviteleri rahatlıkla yerine getirebilir.

Evde Oynanacak Oyunların Çocuk Gelişimine Etkileri

Zeka ve kağıt oyunları çocuğun zihinsel gelişimine ve el becerilerinin artmasına ve kendini rahat bir şekilde ifade edebilme, diğer oyunlarda çocuğun kas yapısı üzerinde olumlu etkisi vardır.

Previous

Banka Kredisi Faiz Hesaplama Formülü Faiz Çeşitleri

Frengi Hastalığının Belirtileri

Next