Metabolik Cerrahi Nedir?

Tıp alanında yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkmış metabolik cerrahi kavramı, metabolizmayla alakalı olan ve halk arasında şeker hastalığı olarak geçen rahatsızlıkların ameliyat ile çözülmesi olarak tanımlanabilmektedir. Yüksek tansiyon hastaları, fazla kiloya sahip hastalar, yüksek kolesterol hastaları ve şeker hastalarında uygulanan bu ameliyat yöntemiyle tedavi etme işlemi ölümcül vakalara sebep olduğu için ve ilgili organlarda hastalığı tahribata yol açmasından dolayı yapılmaktadır.

Şeker Hastalığı

Genellikle şeker hastası olan kişiler, bu metabolik cerrahi ameliyatına en çok ihtiyaç duyan kişiler arasında yer almaktadır. Şeker hastalığı kişinin kalp krizi geçirmesine, felç kalmasına, böbrek rahatsızlıklarının artmasına ve görmede engel oluşturmasına neden olabildiği için metabolik cerrahi işleminin yapılması doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde yapılmaktadır. Metabolik cerrahi işlemi bu hastalarda ilaçla tedavi edilememesi sonucunda meydana gelmektedir.

Metabolik Cerrahi Ameliyatı

Kişinin ameliyatına doktor karar verdikten sonra cerrahi işlemlere başlanır ve kişi ameliyata alındıktan sonra vücudunun mide bölgesinde, ince bağırsakta ve on iki parmak ismi verilen bağırsağında cerrahi işlem uygulanmaktadır. Midenin üst sol tarafında yer alan kısmı bu cerrahi işlemle kapatılmaktadır. Mide ve on iki parmak bağırsağı arasında yer alan bağlantıya da kapatma işlemi uygulanmaktadır. Mide alt kısma doğru alınmaktadır. Daha sonrasında ince bağırsağın üst kısmı alt tarafa, alt kısmı ise üst tarafa alınarak yerleri değiştirilmektedir. Ardından ameliyata son verilmekte hasta kapatılmaktadır.

Bu cerrahi işlem genellikle Tip 2 Diyabet adı verilen hastalarda uygulanmaktadır. Yüksek tansiyon ya da yüksek kolesterol gibi sorunlar yaşayan kişilerde ise ilaçla tedavi altına alınamayan durumlarda bu cerrahi işlem tercih edilmektedir. Metabolik cerrahi ameliyatının obetize hastaları ile bir ilgisi bulunmamakta ve bu kişilere ameliyat yapılmamaktadır.