Ram Belleği Görevini Ve Çalışma Şeklini Açıklama

RAM belleği Görevini ve Çalışma Şeklini Açıklama RAM bellek bilgisayarın ana belleğidir. Bilgisayarda işlenecek tüm veriler RAM belleğe konur. Bilgisayar sadece anabellekteki verileri işler. Bununla birlikte çalıştırılacak her program, erişilecek her dosya mutlaka depolama ortamından Ana belleğe kopyalanmalıdır.Bir bilgisayardaki ana belleğin boyutu önemlidir. Çünkü ne kadar programın aynı anda çalışabileceğini, ne kadar verinin hazır bir biçimde erişilmeyi bekleyeceğini bu belleğin büyüklüğü belirler.

Bilgisayarlar genellikle ihtiyaç duydukları verileri tutmak için çok ana bellek kullandıkları için, bilgisayar mühendisleri takas (swapping) adı verilen bir teknik geliştirdiler. Bu teknikte veri parçaları ihtiyaç duyulduğunda ana belleğe alınırlar. Takas işlemi ihtiyaç duyulan veri için bellekte herhangi bir yer bulunmadığı zaman gerçekleşir. Verinin bir bölümü hafızaya kopyalandığı zaman aynı büyüklükteki bir başka bölüm yer açmak amacı ile bellekten çıkarılır.

Bugün birçok PC enaz 32 megabaytlık ana bellek ile gelmektedir. Fazladan hafıza chipleri ekleyerek anabellek rahatlıkla yükseltilebilir. Bilgisayarın ana belleği Dinamik RAM chiplerinden seçilir. Nedeni ise Dinamik RAM’lerin diğer bellek türlerine göre hızlı olması ve de ucuz olmasıdır. RAM bellek elektrik kesildiğinde içindeki bilgileri kaybetse de çok hızlı oluşları onların bu iş için kullanımlarını rahat hale getirmiştir. Eğer RAM bellek kullanılmadan direkt depolama biriminden bilgi alınsa idi o zaman bilgisayar çok yavaşlayacaktı. Çünkü sabit disk gibi depolama birimlerindeki verilere erişim süresi mili saniye (saniyenin binde biri), RAM belleklerde ise erişim süresi nano saniye ile (saniyenin milyarda biri)ölçülmektedir. Bu da RAM belleklerin sabit disk gibi ortamlardan yaklaşık bir milyon kat daha hızlı olduğunu gösterir. Bu da RAM belleklerin ana bellek olarak kullanılmasındaki en önemli faktördür. Ana bellek için kullanılan bellek türü dinamik RAM denilmişti. Piyasada üretilmiş çeşitli dinamik RAM bellek türleri vardır. Bunların başlıcaları sırası ile EDORAM, SDRAM ve RDRAM’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir